Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Центар за студије сећања при Универзитету пружа прилику студентима различитих профила основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Крагујевцу да у академској 2021/2022. години похађају бесплатне курсеве у оквиру Студија Холокауста.

Студије Холокауста осмишљене су с циљем да се студенти различитих профила, пре свега друштвено-хуманистичких наука заинтересују да се упознају с историјским контекстом који је претходио и за директну последицу имао Холокауст. Предавања из програма Студија Холокауста покривају најразличитије области: књижевност, уметност, културу сећања, јеврејску културу, права итд.

Студентима који буду похађали курсеве, остварени резултати ће сходно Правилнику о вредновању ваннаставних активности студената бити унети у додатку дипломи под ознаком ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА.

Сви заинтересовани студенти могу да се пријаве за курсеве преко google упитника.

Студенти се могу пријавити на све курсеве који их интересују – нема ограничења у броју; потребно је пријавити курс по курс.

Пријављивање је отворено до 27. јануара 2022. године.
За сва питања можете писати на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.. Заинтересовани могу добити и силабусе у пуној верзији.

Предавања почињу у првој недељи марта 2022. Могуће је и накнадно пријављивање.

ПРЕГЛЕД КУРСЕВА И НАСТАВНИКА ПО СЕМЕСТРИМА
Више информација о програму курса можете погледати на линку.

Катедра за англистику са задовољством вас позива да се пријавите за онлајн предавање o форензичкој лингвистици, које ће бити одржано у четвртак, 27.01.2022. у 12 часова.

Да ли сте чули за суђење Дереку Бентлију? А за утврђивање ауторства неког текста или вештачење лингвиста на суду? О овим и многим другим темама говориће током онлајн предавања ,,A short introduction to forensic linguistics" Лидијa Николић Новаковић, форензички лингвиста и преводилац.

Предавање ће бити одржано преко апликације Zoom, на енглеском језику.

Пријава путем линка https://tinyurl.com/nexmbsvm

Forensic Linguistics 2

Министарство просвете, науке и технолошког развоја објавило је Јавни позив за суфинансирање програмских активности у 2022. години. Конкурс за већину програмских активности је до 26. јануара 2022. године.

Обавештавамо вас да Филолошко-уметнички факултет, због предстојећих новогодишњих и божићних празника, неће радити у периоду од 1. до 9. јануара 2022. године. Први радни дан након празника биће понедељак, 10. јануар 2022. године.

Желимо вам пријатне празнике!

Srecni praznici 2021jpg

У петак, 24. децембра, са почетком у 14 часова, др Драгана Игњатовић Ристић, редовна професорка психијатрије на Факултету медицинских наука у Крагујевцу, одржаће онлајн предавање Етички принципи научноистраживачког рада, за студенте, младе истраживаче, докторанде, чланове Одбора за професионалну етику и за све заинтересоване.

Проф. др Драгана Игњатовић Ристић ће указати на бројна актуелна питања која се јављају током научног истраживања, а која треба да се спроводе у складу са етичким принципима (аутономија, чињење добра, нечињење штете, праведност и др.) и у контексту међународних стандарда, примене научних метода и кодекса понашања у научноистраживачком раду.  Биће речи и о нарушавању принципа етичности кроз осврт на плагијаризам, фалсификовање и фабриковање резултата.

Предавање Етички принципи научноистраживачког рада прво је у низу предавања континуиране едукације, која ће имати за циљ да нашој академској заједници укаже на сложеност и важност етичких питања која се јављају у процесу научноистраживачког рада.

Предавање можете пратити путем овог линка.

Филозофски факултет у Нишу упућује позив за научну конференцију „Савремена филолошка проучавања младих истраживача I”, организовану од стране Центра за савремена филолошка проучавања младих истраживача при Филозофском факултету. Конференција ће бити одржана 25. и 26. 2. 2022. путем Google Meet платформе.

Конференција је првенствено намењена студентима докторских и мастер студија филолошке оријентације. Добродошли су и студенти завршних година основних студија националне филологије и страних филологија, који се могу пријавити искључиво под менторством универзитетског професора (доцента, ванредног или редовног професора). Језици конференције су српски, енглески, француски и руски језик.

Рок за пријављивање тема је 31. 1. 2022. Сви заинтересовани студенти могу пријавити излагање тако што ће попунити Пријавни формулар, који садржи следеће податке: име и презиме студента, годину студија, назив универзитета,  факултета и студијског програма, мејл, тему, сажетак рада (150–250 речи), кључне речи (до пет кључних речи или синтагми), затим име и презиме ментора (обавезно је само за студенте основних академских студија), те звање ментора. Такође, приликом пријављивања студената основних академских студија, неопходно је путем поменутог формулара послати и скенирану потписану изјаву професора којом се потврђује менторство (ПДФ).

Позивно писмо

Уколико имате недоумица у вези са процесом пријављивања, можете послати мејл на електронску адресу Центра за савремена филолошка проучавања младих истраживача (Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.).

Преглед актуелних стипендија и конкурса на које, у наредном периоду, могу конкурисати студенти и/или дипломци Филолошко-уметничког факултета:

  1. Стипендијама за размену за студенте основних студија у оквиру Global Ugrad програма - рок за пријаву: 6. јануар 2022.
  2. Стипендијама Владе Француске за мастер студије и докторате у коменторству - рок за пријаву: 28. март 2022.

Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу организује догађај Слика, реч, култура  дана 22. децембра од 17 до 19 часова, у Контакт галерији СКЦ-а, на којем ће ученици моћи да се, на креативан начин, упознају са визуелним идентитетом култура и језика које се изучавају на нашем факултету.

Овај је догађај један у низу активности које организујемо у склопу Дана отворених врата, па поред самих презентација, ученици ће моћи да се упознају са нашим студијским програмима.

Догађај је предвиђен као место дружења, стицања нових знања и искустава, али и упознавања са понудом Филолошко-уметничког факултета. 

Сви заинтересовани посетиоци треба да попуне пријаву за присуство. https://forms.gle/kjdUZnZAZqiY15L46

Слика реч култура 2

Центар за унапређење друштва и Институт за јавну политику, а под покровитељством Министарства омладине и спорта Републике Србије, спроводи пројекат под називом ,,Хоћу да радим – модерни алати за унапређење положаја младих на тржишту рада”.

У циљу пружања подршке младима при запошљавању, изградњи професионалних вештина и стицању знања кроз неформално образовање, развијена је веб-платформу ,,Хоћу да радим” (https://hocu-da-radim.rs) чија је намена повезивање послодаваца са људима који су у потрази за одговарајућим радним ангажманом, али и младима који желе да ступе на тржиште рада. Платформа је бесплатна за све кориснике.

 

 

Пропратно писмо за кандидате

Пропратно писмо за послодавце