Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Треће место у Србији на такмичању у писању франкофоног диктата, освојио је Младен Милосављевић, студент IV године студијског програма Француски језик и књижевност. Традиционални франкофони диктат организовао се у три категорије: Не-франкофони ученици виших разреда основне школе и гимназија, Франкофони ученици виших разреда основне школе и гимназија и Студенти одсека за француски језик на факултетима. Студент Филолошко-уметничког факултета овај пласман освојио је у категорији Студенти одсека за француски језик на факултетима.
Догађај је организовао Француски институт из Београда, у сарадњи са катедрама за француски језик и књижевност и средњим и основним школама Србије које су се пријавиле за учешће у прослави франкофоније.


Све честитке и захвалност што је представио ФИЛУМ на најбољи начин.

У четвртак 7. априла 2022. године, са почетком у 11 сати, у Библиотеци ФИЛУМ-а, у организацији Универзитета у Крагујевцу и Канцеларије за међународне пројекте, биће организована презентација „Водич кроз пројекте“ која има за циљ да представи предности рада на пројектима, да мотивише и охрабри професоре и истраживаче, разбије предрасуде и покрене дискусију о могућностима фундирања за истраживаче и наставно особље Универзитета у Крагујевцу.

Током презентације биће говорено о:
1.    Разлозима за писање пројеката и препрекама са којима се истраживачи и наставно особље сусрећу.
2.    Фондовима и приликама који су доступни професорима и истраживачима Универзитета у Крагујевцу.
3.    Практичним саветима при проналажењу одговарајућих позива и партнера.
4.    Проналажењу релевантних информација и коришћењу предности које нуде веб-сајт Универзитета у Крагујевцу и веб-сајт Европске комисије.

Сама презентација ће трајати око 45 минута и поред презентације предвиђена је дискусија и практичан приказ.


Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу организује онлајн припремну наставу за ђаке који планирају да полажу пријемни испит на овом факултету. Настава ће бити организована на даљину за све студијске програме Одсека за филологију.
Овом приликом ће заинтересовани ученици бити у могућности да провере своје знање, као и да реше постојеће недоумице, са наставницима и сарадницима ФИЛУМ-а. 

Пријава ће бити отворена до 20. априла (до 12 часова) путем линка.
post pripremna

На сајту Универзитета објављене су две нове вести  -  једна се тиче стипендија за обуку на курсу Digital Compositing у студију Crater, а друга је везана за студентску конференцију TALENT SANDBOX у организацији Crater тренинг центра.

Прилику да науче вештине дигиталног композитинга за филм и видео од експерата из студија Crater добиће 10 полазника. Позвани су да се пријаве сви они који имају склоности ка ликовним уметностима, фотографији, филму, снимању и видео монтажи, а желели би да се опробају у постпродукцији. О условима конкурса можете видети на овом линку.

Студентска конференција TALENT SANDBOX у организацији CRATER тренинг центра намењена је средњошколцима, студентима, али и младим уметницима који су тек кренули да граде каријеру у креативној индустрији. Радионицу ће водити тим компаније Nordeus и са одабраним учесницима ће проћи кроз процес креирања конкурентне пријаве за посао на уметничким позицијама. Више о програму можете погледати на овом линку.

Универзитет у Крагујевцу расписао је конкурс за упис 30 полазника на кратки програм студија – Тестирање софтвера, за стицање сертификата о завршеном кратком програму студија и 30 ЕСПБ.

Настава ће се реализовати током три месеца – почиње почетком априла, а завршава се у јулу, без пауза у настави, континуирано у трајању од 15 наставних недеља. Часови се одржавају у вечерњим терминима у онлајн формату.

Овај програм подразумева стручну праксу која ће за најбоље полазнике бити плаћена од стране компанија са којима Универзитет има потписан уговор.

Након завршетка овог кратког програма полазник је спреман да буде запослен као тест инжењер и да активно допринесе компанији и развојном тиму.

Пријављивање на конкурс траје до 31. марта 2022године.

Више информација о Конкурсу можете погледати овде.

Добитник Дисове награде за 2022. годину је савремени песник и професор српске књижевности Драган Бошковић. 

Жири за доделу Дисове награде у саставу: Саша Радојчић, Марко Аврамовић и Михајло Пантић (председник), након две електронске седнице одржане 28. фебруара и 10. марта, једногласно је донео одлуку да Дисову награду за 2022. годину додели савременом српском песнику Драгану Бошковићу. 

У саопштењу се наводи следеће:  

Бошковић је аутор поетског опуса који у контексту савремене српске поезије стоји као издвојено, до извесне мере апартно стваралачко поље, при чему се аналогија са Дисовим местом у контексту песништва српске модерне сасвим природно намеће. Ако је Дис почетком прошлог столећа, као и други европски и српски песници, али на њему својствен, непоновљив начин, окренуо поглед према несазнатљивим висинама, слично томе је, у свом кључу, почетком новог века учинио и Драган Бошковић.

С тим да је метафизичка линија певања, која је у Дисовим стиховима оличена фигуром човековог „пада у живот”, у Бошковићевом песмама постала израженија сталним позивањем на библијску симболику, посебно на Богородицу. Бошковићева Богородица, међутим, не мора нужно бити читана у религијском кључу (мада се ни таква могућност не пориче), већ и као извориште универзалног, екстатичним и еуфоричним стиховима наглашеног, афирмативног животног принципа, песниковим речима „кад човек јесте и Бог јесте”.

Реторички разобручена, врло ритмична, асоцијативно безобална, Бошковићева поезија настаје мимо формалних конвенција, следом модела поетског колажа који обједињује и на парадоксалан начин хармонизује наизглед врло удаљене, рекло би се чак диспаратне крхотине пост-постмодерног света у доба пост-пост истине.

Она, међутим, у тој наизгледној распршености предметности, али и самог песничког субјекта који говори свестан коначне немоћи говора (при чему се често призива и употребљава ономатопејско својство језика), има стабилно упориште и чврст ослонац у укрштају светог и профаног, с тим да профано добија сјај светости, а свето остаје свето, јер чудо постања и свега онога што се потом у историји збило остаје чудо и у нашем добу.

 

Проф. Бошковић објавио је десет поетских збирки: Вртоглавица, лаж и Вавилон од картона (1998), У једном телу (2003), Исаија (2006), Отац (2013), The Clash (2016), Ave Maria! (2018), Живот и ја смо квит (2019), Breaking the Waves (2019), Богородица, The Clash и овај град (на пољском и српском, 2019) и Uristen (2020). Недавно је објављен нови поетски рад под називом Сандиниста (2022). Поезија Драгана Бошковића превођена је на украјински, пољски, чешки, словеначки, шпански и јапански језик.

Добитник је Бранкове награде, награде Матићев шал, награде Бранко Ћопић, награде Бранко Миљковић за књигу песама Ave Maria!

Драге колегинице и колеге,
Центар за развој каријере Универзитета у Крагујевцу и Филолошко-уметнички факултет припремају организацију БЕСПЛАТНИХ курсева француског језика, почев од нивоа А1.1, до нивоа Б1/Б2.

Kурсеви су намењени свим студентима Универзитета у Kрагујевцу који би желели да почну да уче француски, или да унапреде своје знање, уз рад у малим групама, те да додају референцу својој биографији пред конкурисање за размену, или праксу у некој од франкофоних земаља.
Обезбеђени су материјали за учење, наставу је могуће реализовати уживо или путем неке од платформи за онлајн учење, а наши предавачи су мотивисани, млади и доступни за консултације, готово у свако доба мимо часова.

Kако би се иницијатива реализовала, неопходно нам је да путем наредног упитника изразите своје интересовање за учешће у програму:

Европска престоница културе позива младе уметнике

Будућност Европе исказана кроз мурал

Делегација Европске уније у Србији, у сарадњи са компанијом New Moment New Ideas, партнерством са Градским већем за културу Новог Сада и Фондацијом ,,Нови Сад - Европска престоница културе", позива све младе уметнике између 18 и 35 година из Србије, Западног Балкана и Европе да се пријаве за учешће у иницијативи под називом „Нацртај ми будућност Европе“ за креирање мурала у Новом Саду, овогодишњој Европској престоници културе.
Кроз мурал, као и активно учествовање у осталим културним активностима у Новом Саду, одабрани уметници ће показати своје уметничко умеће, њихову визију заједничке будућности европског континента и способност освртања на друштвено ангажоване теме.
Пријаве су отворене у периоду од 25. фебруара до 18. марта, након чега ће осам одабраних уметника заједно осликати зид на Кеју жртава рације током боравка у Новом Саду од 18. априла до 9. маја. Мурал ће свечано бити откривен у оквиру прославе Дана Европе, 9. маја.
Све пријаве прегледаће реномирани жири којим председава Лазар Сакан, идејни творац и кустос кустос New Moment Gallery, у којој је током 12 година приређено неколико стотина значајних изложби и културних дешавања.
Остале чланове жирија чине др Тијана Палковљевић Бугарски, директорка Галерије Матице Српске, концептуални уметник Никола Джафо и два представника Делегације Европске уније у Србији.

Уметници који желе да учествују у иницијативи, „Нацртај ми будућност Европе“ треба да попуне формулар за пријаву, пошаљу кратку биографију, портфолио, као и скицу свог виђења теме путем овог линка: futureofeurope.newmoment.com,, где такође можете испратити све детаље везане за учешће у иницијативи као и дешавања око припрема и настанка мурала.

1200x630

Француски институт у Србији додељује краткорочну стипендију (покривени трошкови: путовање, боравак и обука) за финансирање боравка младог редитеља или студента у области филма за Летњу универзитетску школу коју оранизује школа „Ла ФЕМИС“ од 13. јула до 9. септембра 2022.

 

• Добро знање француског језика је неопходно

• Кандидати морају бити млађи од 30 година

 

Крајњи рок за подношење кандидатура: 10. април 2022.

Извор: сајт Француског института у Србији

LaFemis 1 720x400

Са посебним задовољством вас позивамо да  присуствујете отварању концертне сезоне, којом обележавамо 20. јубилеј, концертом студената Одсека за музичку уметност, у среду, 9. марта 2022 године, у 19 сати, у Кући Ђуре Јакшића. 

У години обележавања овог значајног јубилеја, свог самосталног наставно-образовног, научноистраживачког и културно-уметничког стваралаштва, Филолошко-уметнички факултет публици представља широку лепезу уметничког израза. За овај концерт Одсек за музичку уметност припремио је разноврстан програм који изводе студенти представљајући студијски програм који похађају на ФИЛУМ-у.

Одсек за музичку уметност изникао је из Наставног одељења Факултета музичке уметности из Београда, које је основано 1998. године, у највећој мери као последица вишегодишњих изузетних резултата крагујевачке школе хармонике, како на националном, тако и на међународном плану. Тако су у Наставном одељењу ФМУ у Крагујевцу организоване најпре студије Хармонике, данас препознате као лидер у читавом региону, и Опште музичке педагогије, а 2000. године су уведене и студије гудачких инструмената. Наставно одељење ФМУ током 2002. године прераста у Одсек за музичку уметност Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, који веома брзо постаје важан део ФИЛУМ-а и један од покретача и носилаца музичког живота у граду.

 plakat opsti2

Добро дошли!