Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Најпрестижнија награда која се додељује студентима за семинарске или дипломске радове из домена књижевних изучавања  Бранкова награда Матице српске припала је ове године студенту србистике Филолошко-уметничког факултета Николи Пеулићу за рад Бестијаријум у Роману о Лондону Милоша Црњанског. Награђени рад део је мастер рада, који је Никола Пеулић одбранио 2019. године на ФИЛУМ-у под менторством проф. др Часлава Николића. 

Одлуку о награди доносио је жири у саставу: проф. др Војислав Јелић, председник, проф. др Драгана Вукићевић, проф. др Владимир Гвозден, доц др Невена Варница и доц. др Наташа Половина. Свечано уручење награда обавиће се 2. јула 2020. у Салону Матице српске.

Награда у Бранкову част

Поводом стогодишњице смрти песника Бранка Радичевића на седници Управног одбора 17. октобра 1948. Матица српска установила је Бранкову награду. Од тада, Матица сваке године додељује награде за најбоље радове из области књижевности студентима за семинарске и дипломске радове написане током редовних студија, као и за мастер радове писане или преведене на српски језик. Предмети радова могу бити из историје и савремене српске књижевности и из других литература света, као и из круга теоријских питања литературе.

 

 

 

 

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић посетили су у суботу, 13. јуна 2020. године Факултет инжењерских наука у Крагујевцу у коме ради Центар за биоинжењеринг. Догађају је присуствовао и државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја проф. др Владимир Поповић.

Ректор Универзитета у Крагујевцу проф. др Ненад Филиповић, декан факултета проф. др Добрица Миловановић и запослени упознали су председницу Владе и министра са радом центра и оствареним резултатима на међународним и домаћим пројектима из области биоинжењеринга. Сарадници Центра су у време епидемије Ковида-19 учествовали на изради више од 10.000 визира за медицинске раднике. На овом месту почело је и развијање респиратора направљеног 3Д штампачима и ласерима.

Премијерка Ана Брнабић је оценила да ће Крагујевац бити место у коме ће се радити на развоју технологија.

,,Ми смо се трудили око 18 месеци да уведемо мастер 4.0 и то је била потпуна промена у начину рада наших факултетa", рекла је она. Министар Шарчевић и председница Владе обишли су и ректорат Универзитета у Крагујевцу где је одржана и презентација мастер програма 4.0.

Министар је рекао да Министарство просвете, науке и технолошког развоја ради на Стратегију образовања до 2030. године.

,,Универзитет у Крагујевцу представља једну од најбољих високошколских установа не само у земљи, већ и региону и добру позицију има и на светској и европској универзитетској мапи, казао је он и додао да ће министарство радити на инфраструктури у области образовања."

Он је оценио да ће најзначајнија инвестиција бити изградња зграде Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу (ФИЛУМ).

Ректор Универзитета у Крагујевцу Ненад Филиповић истакао је да је та институција добро повезана са привредом.

,,О томе сведоче одлични резултати у привреди, рекао је он и додао да ће осим у мастер програму 4.0 крагујевачки Универзитет учествовати и на конкурсу Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а који се односи на креативну индустрију." 

Извор: Министарство просвете, науке и технолошког развоја

Филолошко уметнички факултет Универитета у Крагујевцу и Установа културе „Кораци“ потписали су Уговор о пословној сарадњи у згради Градске управе и озваничили већ постојећу успешну сарадњу. 

Извор: Радио-телевизија Крагујевац
Датум објаве: 

 

Проф. др Живојину Станојчићу постхумно је додељена Повеља Матице српске за укупан допринос изучавању српског стандардног језика и његових стилских функција. Једногласну одлуку донео је жири који чине проф. др Вељко Брборић, др Миодраг Матицки, академик Слободан Реметић, проф. др Драган Станић и проф. др Срето Танасић, који у образложењу наводе значај његове Граматике српског језика, изучаване више од три деценије, коју је приредио са проф. Љубомиром Поповићем.

Такође, указано је и на значај Станојчићевог самосталног речника у едицији Креативног центра, као и његове докторске дисертације „Језик и стил Иве Андрића", коју је написао шездесетих година прошлог века.

Повеља Матице српске за неговање српске језичке културе за 2019. годину припала је Међународном славистичком центру, академику Матији Бећковићу и проф. др Ради Стијовић.

Признања ће бити уручена на свечаности у Матици српској, у уторак 23. јуна.

Ова повеља се  институцијама и појединцима који доприносе очувању српског језика и културног идентитета додељује од 2012. године.