Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Деск Креативна Европа Србија и Удружење књижевних преводилаца Србије у наредном периоду ће радити на изради електронске мапе преводилаца са српског језика. Реч је о каталогу књижевних преводилаца за српски језик (и то који оних који преводе на званично признате језике у Европској унији). Тренутно је активан упитник који до 31. маја могу да попуне сви преводиоци који желе да свој рад представе у каталогу.
Каталог ће након тога бити јавно доступан и дистрибуиран домаћим и иностраним издавачким кућама које преводе књижевна дела писана на српском језику. У последњих седам година учешћа Србије у главном програму ЕУ за културу – Креативна Европа, на српски језик је преведено преко 300 књижевних дела европских писаца. Будући да се фокус програма све више усмерава ка подршци превода с „малих“ на „велике“ европске језике, издавачке куће из иностранства су у потрази за искусним преводиоцима са српског језика на званично признате језике у Европској унији.

Уколико препознајете себе у овом позиву, молимо вас да до 31. маја попуните кратак упитник, на енглеском или српском језику. Након тога бићете обавештени о исходу ваше пријаве.

Уколико имате питања, можете писати на имејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..

Алекса Мирковић, судент мастер академских студија на смеру Хармоника, у класи др Зорана Ракића, редовног професора, на XII Међународном такмичењу извођача на народним инструментима Петро-Павловские Ассамблеи, одржаном у онлајн формату 8-18. априла 2021. освојио је ГРАН-ПРИ П.И. Говорушко, који се додељује победнику целокупног такмичења солиста. На овом такмичењу, које се иначе одржава сваке друге године уживо, у Санкт Петербургу, ове године учествовало је 118 солиста из 7 земаља. Интернационални жири такмичења био је састављен од  универзитетских професора из више земаља.

 

gran pri    gran pri 1

 

No Silence in the Library Позивамо Вас на концерт класичне музике који ће бити одржан 18. маја у Универзитетској библиотеци у Крагујевцу са почетком у 13 часова.
Поред гудачког трија и певача, наратори ће читати делове из познатих књижевних дела и тиме ћемо повезати музику са говором.
Циљ је да се класична музика приближи људима који ће се у том тренутку наћи у библиотеци, стога се надамо да ћемо пренети магију коју музика пружа. Назив пројекта је ,,No silence in the library".

Овај пројекат, у коме учествују студенти Филолошко-уметничког факултета, у организацији је Демусис буткамп-а.
На програму биће гудачки трио В. А. Моцарта у извођењу Милице Смиљић, Ане Манџо и Давида Пругинића, као и соло извођења Ленке Стојчевић и Миње Пантовић.
Не заборавите заштитне маске и одржавање дистанце због пандемије вируса Ковид-19.
Добро дошли!

Универзитет у Крагујевцу у сарадњи са Филолошко-уметничким факултетом из Крагујевца и Архитектонским факултетом Универзитета у Београду, уз подршку Града Крагујевца организују два догађаја на тему ,,АРСЕНАЛ - ИНДУСТРИЈСКО НАСЛЕЂЕ”

СТУДЕНТСКУ КРЕАТИВНУ РАДИОНИЦУ
,,АКЦЕЛЕРАТОР - КРАГУЈЕВАЦ"

која ће се одржати 19.5.2021.године у 12.00 сати у згради Ректората у Крагујевцу, и


ПАНЕЛ
,,АРСЕНАЛ-ИНДУСТРИЈСКО НАСЛЕЂЕ”

који ће се одржати 20.5.2021.године у Свечаној сали Ректората у Крагујевцу

 

Ментори-координатори: проф. др Јелена В. Атанасијевић, проф. др ум Ивана Павловић, проф. мр Сања Дрвеница и проф. Видан Папић- Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу и проф. Иван Рашковић, доц. др Ратка Чолић, Архитектонски факултет Универзитета у Београду
Студенти: основних академских студија / Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу и мастер академских студија / Архитектонски факултет Универзитета у Београду

1 Plakat 3 min  panel