Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У четвртак 23. маја 2024. године од 10 до 14 часова у Универзитетској галерији у Крагујевцу биће одржана радионица Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа. Радионица се одржава у оквиру истоименог пројекта чији је руководилац проф. др Владимир Поломац (ФИЛУМ), а који је подржан од стране Министарства културе Републике Србије. Радионица је намењена студентима и запосленима на факултетима и научним институтима, као и запосленима у установама културе (библиотекама, архивимима, музејима) који се баве дигитализацијом српског писаног и штампаног културног наслеђа. Радионица је бесплатна за све учеснике. За учешће на радионици нису потребне посебне информатичке вештине. Заинтересовани се могу пријавити на електронску адресу Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или попуњавањем упитника на следећем линку:

https://docs.google.com/forms/d/1CjAzfAhBr-kPw3LJG4SxLY7SGZJOwYsbHYZj-VAu3m8/edit

 

Четвртак 16. мај 2024. године у 18 часова у Галерији СКЦ-а у Крагујевцу.

УЛАЗ СЛОБОДАН

Едукативно искуство из области анимираног филма ОЖИВИТЕ ЦРТЕЖЕ је јединствен, свеобухватан и забаван приручник за универзитетске студенте и радознале особе свих узраста. У њему можете помоћу мобилног телефона и динамичке QР технологије непосредно да гледате анимиране примере који се пред вама крећу, као и филмове из историје анимације.

Књига се састоји од ПЕТ одељака, пет базичних анимацијских области:

Механика кретања, Технике анимације, Процес израде цртаног филма, Развој анимације и Анимација за млађе, укључујући и српско-енглески речник термина из области анимације.

ozivitecrtezew

Растко Ћирић (1955, Београд) је професор емеритус који је предавао Илустрацију и Анимацију на Факултету примењених уметности у Београду. Године 2006. основао је предмет Анимација на истом факултету. Био је проректор Универзитета уметности од 2015. до 2021. Аутор је 16 анимираних филмова, приредио је више од 50 самосталних изложби и добио преко 90 награда. Његов рад сакупљен је у монографијама Сваштара 1 (2005) и Сваштара 2 (2022). Оснивач је и арт директор фестивала ФЕСА (Фестивал европске студентске анимације, 2012–2017). Области деловања су илустрација, графички дизајн, анимација и музика.

Вест је преузета са сајта Студентског културног центра у Крагујевцу:

https://skckg.com/оживите-цртеже-интерактивни-водич-кр/

У Универзитетској галерији, у четвртак, 16. мајa 2024. године у 19 часова, биће одржано предавање Хришћанска симболика у музичким делима Јохана Себастијана Баха.

Предавање ће одржати проф. др Зоран Божанић, музички теоретичар, композитор, извођач и ванредни професор на Катедри за музичку теорију Факултета музичке уметности у Београду.

Предавање ће обухватити анализу скривених слојева музичког текста одабраних композиција Јохана Себастијана Баха, која ће омогућити разумевање примене симболике мотивских фигура и бројева религиозног значења.

Добро дошли!

predavanje bozanic bah

Вест преузета са сајта Универзитета у Крагујевцу

У четвртак 9. маја 2024. године, у Павиљону у Тврђави, отворена је самостална изложба Бојана Оташевића, редовног професора Филолошко-уметничког факултета. Изложбу чине графике великог формата из циклуса ,,Чекаоница", настале последњих десет година, а реализоване у техници алграфије са више бојених пролаза.

Изложбу можете погледати до 26. маја 2024. године.

image001 2