Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
  • Otvorena vrata
  • Upis na Osnovne akademske studije 2024/25.
  • Koncertna sezona FILUM-a 2023/24.

Објављен је конкурс Министарства трговине Народне Републике Кине за целокупне мастер и докторске у тој земљи, намењене запосленима у владином сектору, менаџерском кадру у предузећима и организацијама, као и истакнутим појединцима из високошколских и истраживачких установа. Рок за пријаву је 10. јун 2019. године.

У оквиру програма стипендирају се једногодошње или двогодишње мастер студије, као и трогодишње докторске студије на програмима одређених универзитета у Кини на енглеском језику.

У тренутку пријаве, кандидати морају имати мање од 45 година старости. Пријављивање се врши аплицирањем на одређени факултет а потом и слањем конкурсне документације на адресу: Економско и тговинско одељење Амбасаде Народјне Републике Кине, ул. др Јована Данића 1, 11000 Беогреад, са назнаком MOFCOM  стипендије за 2019. годину."

Детаљни опис свих понуђених факултета, установа, апликационих линкова и потребне документације можете погледати на овом линку.

Листе доступних факултета можете погледати овде и овде.

 

На четвртом Фестивалу хуманистике, културе и уметности (ФЕСК) у конкуренцији 54 издавача вредних књига награда за посебно квалитетно издање научне баштине додељена је књизи „Студенички типик“ Светог Саве и уредницима издања –  др Маји Анђелковић, ванредном професору на ФИЛУМ-у,  и архимандриту др Тихону Ракићевићу. У име издавача и уредника награду је примила проф. др М. Анђелковић. Књига представља спој вредног научног доприноса и фототипског издања које има обележја непролазне вредности. ,,Студенички типик" званично је проглашена монографијом међународног значаја (М12).

nagrada

Награда ,,Бранко Миљковић" за најбољу књигу песама у 2018. години припала је Драгану Бошковићу, песнику и редовном професору на ФИЛУМ-у, за књигу песама Ave Maria!, објављену у ауторском издању.

Жири, који су чинили књижевни критичар Горан Максимовић и песници Марјан Чакаревић и Никола Живановић, у образложењу наводи да ,,поема Драгана Бошковића својом инвентивношћу и луцидношћу отвара нове просторе српске поезије. Као достојан наставак претходне књиге The Clash, она представља својеврстан амалгам наученог, прочитаног и доживљеног који се прожимају на свим нивоима текста, тако да се и књижевност и оно најприватније схватају неразлучиво, једноставно као искуство."

Награду додељује Град Ниш уз финансијску подршку Министарства културе.

d.b

Универзитет у Крагујевцу ће традиционално обележити Дан словенске писмености програмом у којем учествују наставници и студенти Филолошко-уметничког факултета.

ДАН СЛОВЕНСКЕ ПИСМЕНОСТИ

петак, 24. мај 2019.

18.00 часова

Универзитетска галерија

  • Уводна реч

Проф. др Часлав Николић, наставник Филолошко-уметничког факултета

  • Поздравна реч

Проф. др Мирослава Петровић Торгашев, проректор Универзитета у Крагујевцу

  • Хлеб у словенској имагинацији

Александра Матић, асистенткиња Филолошко-уметничког факултета

  • Wisława Szymborska, „Nic dwa razy” (Вислава Шимборска, „Ништа двапут”)

Агата Бјелецка, студенткиња из Пољске

  • Ђакомо Пучини, Боеми, арија „Мими”, 3. чин

Маја Павковић, соло певање (класа: мр Оливер Њего, ванредни професор)

  • Достојевски и словенство

Ђорђе Радовановић, асистент Филолошко-уметничког факултета

  • И реч под грлом пуном снагом испуни се

Поезија Арсенија Тарковског у филму Огледало Андреја Тарковског

  • Где је дом? (поетски фрагменти Романа о Лондону Милоша Црњанског)

Јасмина Николић и Милена Средојевић, студенткиње Филолошко-уметничког факултета

  • Зоран Божанић, Токата

Никола Шаркочевић, хармоника (класа: мр Владимир Благојевић, ванредни професор)

 

dan slovenske pismenosti2019

 

У среду, 22. мај 2019. године, 14.00 часова, у просторијама Центра за развој каријере, одржаће се Презентација Еразмус+ програма кредитне мобилности,

Поред општих информација о Еразмус+ програму и активним конкурсима, представиће се и гости са Универзитета у Алмерији (Шпанија), Универзитета у Хаену (Шпанија), „Василе Голдиш“ Западног универзитета у Араду (Румунија), који ће говорити о могућностима мобилности за студенте, наставно и ненаставно особље Универзитета у Крагујевцу у оквиру Еразмус+ програма.

Уз Еразмус+ кредитну мобилност имате прилику да стекнете интернационално искуство и да део својих студија проведете на неком страном универзитету, а све то уз Еразмус+ стипендију! Управо ова презентација ће одговорити на питања шта је мобилност и како можете провести семестар у иностранству.

Молимо вас да се за присуство презентацији региструјете путем  онлајн формулара који можете наћи на следећем ЛИНКУ.