Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У понедељак 30. 10. 2017. у 11 часова у просторијама Одсека за примењену и ликовну уметност у Сали 116, доц. арт. Мелинда Костелац, продекан за наставу, одржаће презентацију Академије примењених уметности Универзитета у Ријеци и јавно предавање „Колографија – техника дубоког тиска и њене импликације у образовању и сувременој умјетности”.
Присуство за све студенте Одсека за примењену и ликовну уметност је обавезно.
Колографија као савремена графичка техника изборила је своју позицију у „умјетности мултиоригинала”. Темељећи се на начелима алтернативних неотровних технологија које нуде решења у домену дубоког и високог тиска, колографија се афирмисала унутар уметности и образовања свих нивоа, док се у рецентној и савременој уметности дисеминира путем специфичног ликовног израза појединих уметника – графичара на светској равни.
Предавање ће дати осврт на настанак, развој и технолошке импликације колографије, контекст нетоксичности, могућности њене примене у образовном систему, те примере како уметници и ликовни педагози користе технику колографије у непосредном раду, образовном и уметничком, као неприкосновену и интригантну графичку технику која може створити кохерентну едицију графичких листова.
Мелинда Костелац рођена је у Ријеци. Дипломирала је као професор ликовне културе 1996. године на Одсеку за ликовне уметности Педагошког факултета у Ријеци специјализирајући медиј графике у класи Јосипа Бутковића. На постдипломским студијама графике Академије ликовних уметности у Љубљани 2005. године стекла је титулу магистра уметности у класи Лојзе Логара. Статус самосталног уметника стекла је 2002. године. Аутор је више књижевних публикација на подручју историјскокултурне баштине Опатије и Либурније. Докторанд је постдипломских студија графике Академије ликовних уметности Универзитета у Загребу, у класи Дубравке Бабић.
Бележи бројна, преко 180 групних и више самосталних, излагања у Хрватској и иностранству, те је више пута награђивана за подручје графике. Лауреат је годишње награде за подручје културе Града Опатије 2011. године. Продекан је за наставу, студијске програме и студентска питања Академије примењених уметности Универзитета у Ријеци, где ради у својству доцента. Живи у Опатији.
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Након успешно одржане изложбе под називом Паралелне реалности: Савремене архитектуре становања у Крагујевцу, Студио Симовић и УРЕД одржаће панел-дискусију на тему стамбене архитектонске праксе у Крагујевцу у Културном центру УММУС у Улици цара Лазара 3, 11. октобра у 19 часова. Модератор дискусије је архитекта Наталија Богдановић, доцент.
Тематизована питањем архитектуре као савезника узорне културе становања, идеја изложбе је да анализира, преиспита и ревидира постојећу стамбену праксу уз помоћ пројеката и реализација ових архитектонских тимова. Овогодишњи, 39. Салон архитектуре у Београду, на којем је Награда за архитектуру отишла у руке архитектонског пара Симовић за изведени стамбени објекат у Крагујевцу, иницијални је повод за организовање овакве изложбе, али овога пута на локалном тлу.
Отварање питања значаја архитектуре у контексту у којем настаје има за циљ размену стручног и искуственог мишљења који ће довести до бољег разумевања и унапређења квалитета стамбеног простора. Имајући у виду конкретан друштвено-економски и културолошки контекст, говори(ће) се о начину пројектовања вишепородичних (и једнопородичних) стамбених објеката у Крагујевцу, о структури стамбеног простора, односу према суседима и уличној регулацији, формирању и функцији приземља, решавању улаза у објекат, примени материјала, обликовању фасаде, и другим блиским темама. Приказани пројекти треба да укажу на проблеме, ограничења и грешке, али и да понуде решења, алтернативу и разумевање, како би подигли свест о простору који градимо и у којем станујемо.
Постављају се питања: шта се гради, за кога се гради и како се живи у изграђеном.
Стамбена архитектура је на лимесу између архитектуре и урбанизма, а специјално у ужим и густо грађеним градским језгрима који, као што је то случај у Крагујевцу, доживљавају трансформацију. Овом изложбом се питамо да ли је вишепородична стамбена архитектура искључиво намењена за конзумирање од стране станара или за визуелну допуну и комуникацију са уличним фронтом, пролазницима, ширим урбаним ткивом.

rsz 22382122 1257863377651219 6701487744510060836 o

У четвртак, 5. октобра 2017. у 18 часова биће отворена ауторска изложба Novem Quadratorum др Јелене В. Атанасијевић у Галерији Kombank Аrt hol у Београду (Зграда Политике).

rsz 1pozivnica izlozba jelene v atanasijevic

У Београду је у Кући легата 4. октобра 2017, уз присуство високих званица из области културе, отворена изложба колекције Wiener Städtische Врхунска дела савремене српске уметности, међу којима су и дела проф. Јелене Шалинић Терзић.
Изложба дела савремене уметности представља део пројекта Collecting is Connecting, чији је циљ да се представи богата колекција Wiener Städtische осигурања, коју чине преко 300 дела 65 српских уметника. Изложба ће бити отворена до 4. новембра 2017.

Изложба радова наставника и студената Студијског програма Унутрашња архитектура Филилошко - уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу

Универзитетска галерија Отварање 20. јуна у 19 часова

Плакат