Изложба Подстанари биће отворена у Галерији Дома културе Студентски град, Нови Београд, у четвртак 10. јуна 2021. године у 19 сати. Овај пројекат у потпуности је проткан хумором јер аутори на духовит начин посматрачу приближавају сопствено искуство студирања које је, поред свих уобичајених студентских брига и изазова, обележено и дугогодишњим нерешивим проблемом Филолошко-умтничког факултета - непостојањем сопствене зграде.

Уметнички пројекат Подстанари реализован је током академске 2018/19. године у оквиру редовне наставе на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу, студијски програм Графички дизајн, предмет Графичке комуникације 2, код наставника доцента мр Ирене Кнежевић.

Духовито, ведро, на тренутке горко и иронично, студенти – Подстанари посматрачима приближавају сопствено искуство студирања које је поред свих уобичајених студентских брига и изазова, обележено и дугогодишњим нерешивим проблемом Филолошко-уметничког факултета – непостојањем сопствене зграде. Различити изнајмљени простори у скоро свим деловима града, уклапање сатнице, журба и јурњава, њихова су свакодневица. Кроз стилизоване форме, илустрације, анимацију, стриповски представљене анегдоте, Подстанари су успешно искористили „хумор као средство за стварање атмосфере поверења, добре воље, искреног заједништва, и као прави оквир ума усмерен ка идеји или производу“. Мапирајући проблем, свесни да моћ да се он реши лежи негде другде, студенти су пронашли начин да каналишу свој бунт и да визуелним дискурсом отворе питања која се тичу образовног система, културе али и општег стања у друштву. Елементе визуелних комуникација – пиктограме, стилизоване форме, симболе – аутори су, иако различитих сензибилитета, вешто инкорпорирали у јединствену целину надилазећи њихову примарну функцију. Служећи се универзалним језиком створили су уређен систем знакова који окупирају посматрачеву пажњу допуштајући му да заузме позицију активног учесника.

Аутори изложбе: Милош Ђорђевић, Ивана Јанковић, Јована Јовановић, Милан Максимовић, Јелена Маринковић, Марија Милић, Јована Милојевић, Јасмина Шућур, Ива Витошевић, Сара Вранић, Теодора Здравковић

Podstanari