youtubeyoutubeyoutube

crvena linija dusan zivkovic KORICA page 001 2 copy

Филолошко-уметнички факултет публикује монографије од 2005. године, а 2016. године заснива две едиције монографија:

• едицију Црвена линија, коју уређује др Драган Бошковић, редовни професор
  • едиција Лингвистика и србистика, коју уређује др Милош Ковачевић, редовни професор

Дошло је време да се у нашем академском и теоријском свету „уздигне земља“ и повуче „црвена линија“. Не одричући се милитарне семантике Рјепниновог схватања црвене линије, ова библиотека пoкaзуje eлeмeнтaрну (пост)модернистичку свест o нужности редефинисања културног пejзaжa, као што, уз jeднo суптилно рeвoлуциoнaрнo обећање, нуди нове могућности мишљењу. Јер докле год будемо веровали да су научни и академски текстови места ризика и отпора било каквој репресији, oвaj свет неће постати тамница ума. С пуном свешћу да живимо, пишемо и читамо у доба упорне и за вечност одложене меланхолије унутар друштвених, хуманистичких и културолошких дисциплина, временима дезоријентације и лишеним смисла. Временима у којима је дефинитивно било потребно повући Црвену линију.

Др Драган Бошковић, редовни професор

Научне и стручне монографије у издању Филолошко-уметничког факултета

2017

• Аница Глођовић, Партикуле у енглеским фразним глаголима и префикси у српском језику: видске и семантичке сличности и разлике (у припреми)

2016

• Јелена Атанасијевић, Пропорције у естетичкој перцепцији класичне архитектуре 20. века (у припреми)
  • Vincenzo Fiore, Il riserbo di Manzoni. Il dissidio fra storia e invenzione. (у припреми)
  • Александра Шуваковић, Учење два страна језика у раном узрасту (у припреми)
  • Томислав Павловић, Роберт Грејвз између историје и мита (у припреми)
  • Никола Бубања, Други простори Изгубљеног раја Џона Милтона
  • Katarina Melić, La scène de Clio – L'Histoire ou les stratégies fictionnelles de Milan Kundera
  • Милка Николић, Јелена Петковић, Настава српског језика у контексту савремених лингвистичких теорија (у припреми)
  • Биљана Влашковић Илић, Историја за живот: случај Бернарда Шоа (у припреми)
  • Ивана Вучина Симовић, Јеврејско-шпански језик и њихови говорници у кораку са временом
  • Владимир Поломац, Језик повеља и писама Српске деспотовине
  • Милка Николић, Практикум из методике наставе српског језика и књижевности
  • Милка Николић, Поредбено-начинске конструкције у српском језику
  • Славица Гароња Радованац, Жена и идеологија у српској књижевности
  • Марина Петровић Јулих, Сви смо били текст... Садашње стање у институционализованој настави књижевности у Србији (Емпиријско истраживање спроведено међу студентима и студенткињама германистике)
  • Јелена Арсенијевић Митрић, TERRA AMATA VS. TERRA NULLIUS: Дискурс о (пост)колонијализму у делима Б. Вонгара и Ж. М. Г. ле Клезиоа
  • Душан Живковић, Отворени лавиринти: Еко и Павић

• Славко Станојчић, Теоријско-аналитички приступ уџбеничком дискурсу
  • Tomislav Pavlović, Ka unutrašnjim horizontima: prilog proučavanju avangardne dramske poetike Harolda Pintera
  • Сања Ж. Ђуровић, Укрштање глаголских врста у коњугацији глагола у савременом српском језику
  • Анђелка Пејовић, Контрастивна фразеологија шпанског и српског језика
  • Мирјана Мишковић-Луковић, Прагматика
  • Снежана Николајевић, Музика и телевизија - умеће и / или уметност

2013

• Duško Marić, Menadžment u umetnosti ili Primena projektnog modela upravljanja u umetnosti na studiji slučaja i u formi savremenog koncepta poslovanja pozorišta
  • Mirjana Mišković-Luković, A concise introduction to the X-bar theory of English phrase structure, 2. izd.

• Josep Esquerrá Nonell, Spania (552-624): límite de la ecúmene

• Tijana Ašić, Nauka o jeziku

• Katarina Melić, Histoire et littérature
  • Anđelka Pejović, La Colocabilidad de los verbos en español: con ejemplos contrastivos en serbio
  • Jovana Dimitrijević-Savić, Code-Switching: structure and meaning
  • Никола Рамић, О јатовским изоглосама
  • Радмила Настић, Трагедија и савремени свет

• Јелена Беочанин-Мијановић, Између грешке и инерције слуха у солфеђу
  • Veran Stanojević, Tijana Ašić, Semantika i pragmatika glagolskih vremena u francuskom jeziku, 2. izmenjeno izd.

2006

• Малиша Станојевић, Портрет народнога краља