Актуелни пројекти

Међународни билатерални научни пројекат Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа; период реализације 2024–2025; финансиран од стране Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Немачке службе за академску размену (DAAD); руководиоци пројекта: проф. др Владимир Поломац (ФИЛУМ, Крагујевац) и проф. др Ахим Рабус (Институт за славистику, Фрајбург, Немачка); учесници пројекта са Катедре за српски језик: доц. др Тамара Лутовац Казновац и истраживачи-сарадници мср Марко Милошевић и мср Ана Марија Павловић.

Научни пројекат Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа; период реализације: 2024. година; финансиран од стране Министарства културе Републике Србије; руководилац и реализатор пројекта: проф. др Владимир Поломац.

Научни пројекат Јавни дискурс у Републици Србији; период реализације 2022–2025; финансиран од стране Фонда за науку Републике Србије; руководилац пројекта: др Весна Ђорђевић, виши научни сарадник Института за српски језик САНУ; учесник пројекта са Катедре за српски језик: доц. др Тања Танасковић.

Научни пројекат Историја и културно наслеђе српског народа на Косову и Метохији; период реализације 2021–2024; финансиран од стране Српске академије наука и уметности; руководилац пројекта: академик Драган Војводић; учесник пројекта са Катедре за српски језик: доц. др Бојана Вељовић Поповић.

Научни пројекат Речник српског језика XII–XVIII века; период реализације: од 2014. године; финансиран од стране Одељења за језик и књижевност Матице српске; руководилац пројекта: академик Јасмина Грковић Мејџор; учесници пројекта са Катедре за српски језик: проф. др Владимир Поломац и доц. др Тамара Лутовац Казновац.

Реализовани пројекти

Научни пројекат Динамика структура савременог српског језика; период реализације 2011–2019; финансиран од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије; руководилац пројекта: проф. др Милош Ковачевић; учесници са Катедре за српски језик: проф. др Сања Ђуровић, проф. др Јелена Петковић, проф. др Славко Станојчић, проф. др Марина Кебара, доц. др Бојана Вељовић, доц. др Тања Танасковић и доц. др Тамара Лутовац Казновац.

Научни пројекат Лингвистичка истраживања савременог српског књижевног језика и израда Речник српскохрватског књижевног и народног језика САНУ; период реализације: 2011–2019; финансиран од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије; руководилац пројекта: др Стана Ристић, научни саветник Института за српски језик САНУ; учесник са Катедре за српски језик: проф. др Никола Рамић.

Научни пројекат Дијалектолошка истраживања српског језичког простора; период реализације: 2011–2019; финансиран од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије; руководилац пројекта: академик Слободан Реметић, Институт за српски језик САНУ; учесник са Катедре за српски језик: проф. др Радивоје Младеновић.

Научни пројекат Историја српског језика; период реализације 2011–2019; финансиран од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије; руководилац пројекта: академик Јасмина Грковић Мејџор; учесник са Катедре за српски језик: проф. др Владимир Поломац.

Научни пројекат Српски језик и друштвена кретања; период реализације 2006–2010; финансиран од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије; руководилац пројекта: проф. др Милош Ковачевић; учесници са Катедре за српски језик: др Радивоје Младеновић, др Никола Рамић, мр Сања Ђуровић, мр Владимир Поломац, мр Славко Станојчић, Јелена Петковић.