У понедељак 30. 10. 2017. у 11 часова у просторијама Одсека за примењену и ликовну уметност у Сали 116, доц. арт. Мелинда Костелац, продекан за наставу, одржаће презентацију Академије примењених уметности Универзитета у Ријеци и јавно предавање „Колографија – техника дубоког тиска и њене импликације у образовању и сувременој умјетности”.
Присуство за све студенте Одсека за примењену и ликовну уметност је обавезно.
Колографија као савремена графичка техника изборила је своју позицију у „умјетности мултиоригинала”. Темељећи се на начелима алтернативних неотровних технологија које нуде решења у домену дубоког и високог тиска, колографија се афирмисала унутар уметности и образовања свих нивоа, док се у рецентној и савременој уметности дисеминира путем специфичног ликовног израза појединих уметника – графичара на светској равни.
Предавање ће дати осврт на настанак, развој и технолошке импликације колографије, контекст нетоксичности, могућности њене примене у образовном систему, те примере како уметници и ликовни педагози користе технику колографије у непосредном раду, образовном и уметничком, као неприкосновену и интригантну графичку технику која може створити кохерентну едицију графичких листова.
Мелинда Костелац рођена је у Ријеци. Дипломирала је као професор ликовне културе 1996. године на Одсеку за ликовне уметности Педагошког факултета у Ријеци специјализирајући медиј графике у класи Јосипа Бутковића. На постдипломским студијама графике Академије ликовних уметности у Љубљани 2005. године стекла је титулу магистра уметности у класи Лојзе Логара. Статус самосталног уметника стекла је 2002. године. Аутор је више књижевних публикација на подручју историјскокултурне баштине Опатије и Либурније. Докторанд је постдипломских студија графике Академије ликовних уметности Универзитета у Загребу, у класи Дубравке Бабић.
Бележи бројна, преко 180 групних и више самосталних, излагања у Хрватској и иностранству, те је више пута награђивана за подручје графике. Лауреат је годишње награде за подручје културе Града Опатије 2011. године. Продекан је за наставу, студијске програме и студентска питања Академије примењених уметности Универзитета у Ријеци, где ради у својству доцента. Живи у Опатији.