Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

 

Драги будући бруцоши,

 

С намером да вам помогнемо да се што боље припремите за предстојеће пријемне испите и да стекнете слику каква вас врсте тестова очекује на пријемном, Филолошко-уметнички факултет припремио је за вас збирке тестова које можете преузети на следећим линковима.

Збирка тестова за Српски језик и књижевност и за српски језик за стране филологије

Збирка тестова за Енглески језик и књижевност

Збирка тестова за енглески језик за стране филологије

Збирка тестова за Немачки језик и књижевност

Збирка тестова за Француски језик и књижевност

Збирка тестова за Шпански језик и књижевност

Збирка тестова за Италијански језик и књижевност

У уторак 23. априла у 13 часова у Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу, Центар за научно истраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу организује представљање Речника САНУ (20 томова Речника српскохрватског књижевног и народног језика). Речник ће представити научни сарадници Института: др Марија Ђинђић, др Наташа Вуловић и др Ненад Ивановић.

 

plakat 23 4 19 KG 1 page 001

Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу организује предавање академика Јасмине Грковић Мејџор у уторак, 16. априла 2019. Предавање на тему ,,Приноси Милана Решетара српској филологији и култури" биће одржано у Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу у 13 часова.

Предавања су отворена за све заинтересоване студенте, сараднике и наставнике Филолошко-уметничког факултета.

 

pozivnica M Resetar KG 1 page 001

Универзитет за странце у Перуђи, у сарадњи са Италијанским институтом за културу из Београда, додељује једну стипендију за једномесечни курс италијанског језика и културе на поменутом универзитету. Конкурс је отворен за студенте који су у академској 2018/19. години уписали трећу или четврту годину основних академских студија Италијанског језика и књижевности.
Пријаве треба доставити најкасније до 22. априла 2019. секретару Катедре за италијанистику на следећу имејл адресу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..ac.rs
Текст конкурса, обавезан образац за конкурисање и преосталу обавезну конкурсну документацију можете преузети на следећем линку

У оквиру програма ,,Павле Савић" који је програм сарадње „Партнерство Hubert Curien” (PHC) између Републике Србије и Републике Француске у области научних и техничких истраживања отворен је конкурс за заједнички пројекат. Циљ овог програма је да олакша и развија научну и техничку размену на високом нивоу у обе земље са посебним нагласком на успостављању нових партнерстава, као и да омогући активно учешће и мобилност младих истраживача. Носилац програма у Републици Србији је Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Носилац програма у Републици Француској је Министарство за Европу и спољне послове (МЕАЕ и Министарство високог образовања, истраживања и иновација (МЕСРИ), а спроводи га агенција Kампус Франc (Campus France) уз подршку Француског института у Србији.

Све научне области, рачунајући и хуманистичке и друштвене науке обухваћене су овим програмом. Финансирање се искључиво односи на покривање трошкова везаних за мобилност истраживача ангажованих на заједничком пројекту.

Крајњи рок за подношење кандидатура: 3. јун 2019.

Објављивање резултата: децембар 2019. 

Почетак пројекта: јануар 2020.

Крај пројекта: децембар 2021. 

Апликација за конкурисање доступна је на сајтовима: 

За екипе из Француске: https://www.campusfrance.org/fr/savic

За екипе из Србије: http://www.mpn.gov.rs/medjunarodna-naucna-saradnja/bilateralna-saradnja-sa-francuskom/

 

У сарадњи са Студентским културним центром покренута је промоција студијских програма Одсека за филологију Филолошко-уметничког факултета под заједничким називом Filum chit-chat. 

Прву промоцију, која ће се одржати 4. 4. 2019. у 20 часова, организују наставници и сарадници Катедре за германистику заједно са Академским позориштем студената германистике, које се бави позоришном педагогијом. Интерактивни програм откриће публици занимљивости дугогодишњег постојања овог академског позоришта, постанак, развој, делатности и научне оквире.

У априлу ће се још представити публици и Катедра за италијанистику, 25. априла, док ће се остали програми организовати током маја.

У оквиру програма Еразмус+ на Филолошко-уметничком факултету биће организована предавања проф. Милоша Буквалта са Института за славистику Филолошког факултета у Вроцлаву (Пољска). 

Проф. Буквалт одржаће предавања у следећим терминима:

Уторак, 2. 4. 2019, 13.00-14.30, учионица А202 (Правни факултет) 
Геца Кон: књижар, издавач и покровитељ уметности:  
 
Среда, 3.4.2019, 10.00-11.30, учионица А201 (Правни факултет) 
Књижевно и прозно стваралаштво Бруна Шулца
 
 
 
Предавања су отворена за све заинтересоване студенте, сараднике и наставнике Филолошко-уметничког факултета.
Професор др Мартин Хенцелман са Института за славистику из Хамбурга гостоваће на Универзитету у Крагујевцу, у оквиру размене коју финансира ДААД, у уторак, 02. априла у 14.30 часова у учионици А201. Том приликом одржаће предавање студентима Филолошко-уметничког факултета са темом: Концепти лингвистичког самоодређења и језичког планирања Буњеваца у Србији.

Отворен је конкурс за треће издање Међународне летње школе латиноамеричких студија ,,Латинска Америка и Кариби: зашто треба да знамо више?" 

 

После успешне реализације два издања Међународне летње школе латиноамеричких студија, Друштво хиспаниста Србије отвара конкурс за учеснике трећег издања Школе која ће се одржати у Београду и Новом Саду од 29. јуна од 3. јула 2019. године.   

Треће издање настоји да раскине са митовима и предрасудама о Латинској Америци и Карибима као о егзотичној области теленовела од које не можемо да научимо ништа ново, с једне стране, и да истакне потребу за истраживањем, постављањем питања и јачањем идеја које нам доноси једно научно и критично проучавање ове области, с друге стране. Током пет дана, Школа ће обухватати горућа питања миграција, владавине права и демократије, епистемологије југа, и расподеле моћи на светској позорници, али ће се исто тако позабавити и књижевним и уметничким темама, као и књижевним наслеђем које су Латинска Америка и Кариби оставили Балкану.

Ове године предавачи, стручњаци за латиноамерички континент из различитих перспектива (политичке, филозофске, социолошке историјске, књижевне, језичке и преводилачке) долазе из Бразила, Мексика, Аргентине, Костарике, Шпаније Аустрије и Србије.

Конкурс је отворен до 15. априла 2019. године.

 

Више информација и начину пријаве можете погледати у следећем линку: http://letnjaskola.drustvohispanista.rs


 Letnja škola