Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Филолошко-уметнички факултет, у сарадњи са Универзитетском галеријом, организује промоцију књиге „Шапат времена / Whisper of time” Драгана Јаковљевића у петак 30. марта у 19 часова у Универзитетској галерији.

Аутор је професор књижевности на Универзитету „Етвеш Лоранд” у Будимпешти, новинар и књижевник.

На промоцији ће, поред аутора, говорити и Маја Станковић, историчар уметности (Народни музеј у Крагујевцу), др Часлав Николић, ванредни професор (Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу) и др Никола Бубања, ванредни професор (Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу).

sapat vremena 1 1

 

 

У утoрaк, 27. мaртa, у Библиoтeци ФИЛУM-a сa пoчeткoм у 12.30 др Дaвидe Скaлмaни, дирeктoр Итaлиjaнскoг институтa зa културу у Бeoгрaду, oдржaо је прeдaвaњe нa тeму Diplomazia culturale: conoscenza, comprensione e relazioni internazionali (Културална дипломатија: знање, разумевање и међународни односи). Прeдaвaњe, којем су присуствовали наставници, сарадници и студенти, одржано је нa итaлиjaнскoм jeзику, након чега је декан Филолошко-уметничког факултета  проф. Радомир Томић уручио захвалницу др Скалманију. 

У Библиотеци Филолошко-уметничког факултета у петак 30. марта у 17 часова проф. Драган Јаковљевић са Универзитета „Етвеш Лоранд” у Будимпешти, одржаће предавање на тему Будим и Пешта као центри српског културног и друштвеног препорода у 19. веку.

Позивамо све заинтересоване да присуствују предавању.

У сусрет Светском дану поезије, који се прославља 21. 3, Академско позориште студената германистике (АПСГ) припремило је сценско извођење под називом „Рихтерова скала”, које је, између осталог проткано стиховима Ингеборг Бахман, Бертолта Брехта и Александре Јанковић, студенткиње треће године германистике и активног члана АПСГ-а. Рихтерова скала је још једна у низу представа Академског позоришта студената германистике, који годинама ревносно позориштују у свом маниру. У дугом низу година, ово је пета по реду представа која се ради по методама позоришне педагогије, а чији су учесници студенти германистике и будући потенцијални наставници немачког као страног језика, те се стога, у процесу припреме завршног пројекта у виду сценске инсценације, кроз радионице позоришне педагогије, разне вежбе и импровизације у оквиру њих тренирају и усавршавају своје вештине и компетенције које ће им у будућој професији бити неопходне. У оквиру тога активно раде на сценској имагинацији и инсценацији, те изнедри и пета по реду позоришно-педагошка представа, „Рихтерова скала”.

Запитајмо се колико заиста волимо позориште и колико смо спремни да ми, као публика, допринесемо магији позоришта. Ко смо ми публика, а ко смо ми глумци? Где су једни, а где су други? Јесмо ли нужно осуђени да будемо пасивни глумци и пасивна публика? Шта је то пасивно? Пођимо заједно на путовање у уторак у 20 часова у сали ПМФ-а и сазнајмо одговоре на питања. „Рихтерова скала” ће нам у томе помоћи. Спремите се за добар земљотрес.

Играју:

Ана Пешић
Светлана Јовановић
Милица Мутиловић
Ана Димитријевић
Бојана Тараило
Тамара Ковачевић
Александра Јанковић
Ксенија Митић

Гитара:
Иван Симоновић

Режија:
Јелена Гојић

У сарадњи са Студентским културним центром Крагујевца (СКЦ) и Природно-математичким факултетом (ПМФ).

rih

Поводом Дана француске културе, Његова екселенција Фредерик Мондолини, нови амбасадор Републике Француске у Србији, одржаће предавање на тему: Француско-српско партнерство данас: билатерална сарадња, политички дијалог, европске интеграције и франкофонија. Предавање ће бити одржано у Свечаној сали Ректората, у четвртак 15. марта 2018. године са почетком у 15 часова. Након предавања студенти Филолошко-уметничког факултета извешће уметнички програм поводом посете амбасадора.

rsz francuskidani kragujevacplakat 1 1

У Малој сали Коларчеве задужбине у четвртак, 15. марта у 19,30 часова биће одржана промоција издања Филолошко-уметничког факултета из едиције Црвена линија. О издањима ће говорити др Новица Петровић, др Игор Перишић, др Драган Бошковић, уредник едиције, и аутори: Душан Живковић, Јелена Арсенијевић Митрић, Никола Бубања, Томислав Павловић и Биљана Влашковић Илић.

Crvena linija

 

На Филолошко-уметничком факултету у уторак 6. марта, у 18 часова, биће организован 17. Франкофони диктат (17ème Dictée de la francophonie) за ђаке и студенте. Диктат се организује у четири категорије:
• Јуниори (13–17 година) франкофони
• Јуниори (13–17 година) нефранкофони
• Сениори франкофони
• Сениори нефранкофони
Састанак је у библиотеци ФИЛУМ-а у 17.30 (на првом спрату Друге крагујевачке гимназије). Почетак такмичења је у 18 часова у Свечаној сали Друге крагујевачке гимназије (други спрат), а улаз је слободан за све учеснике.
Добродошли су сви који желе да се поиграју и одмере снаге у писању и француској граматици. Носилац овог пројекта је Француски институт у Србији, у сарадњи са универзитетима и школским установама у Београду, Чачку, Горњем Милановцу, Крагујевцу, Нишу, Новом Саду, Старој Пазови.
Контакт:
www.facebook.com/frankofonija
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Venez-vous amuser avec la langue française ! Participez à la 17ème dictée francophone. Elle
est ouverte à tous ceux qui souhaitent jouer avec la langue et se mesurer aux subtilités de
l’orthographe et de la grammaire françaises. Public scolaire et universitaire.
Quatre catégories :
• juniors (13-17 ans) francophones
• juniors (13-17 ans) non francophones
• seniors francophones
• seniors non francophones.
Un projet porté par l’Institut français de Serbie.

Партнерски Филолошки факултет Универзитета „Пајсије Хиландарски” у Пловдиву организује 8–10. новембра 2018. јубиларну међународну научну конференцију посвећену 45-годишњици Факултета. Позивамо заинтересоване наставнике и сараднике да се пријаве за учешће на конференцији. Рок за пријављивање је 2. април 2018.
Позивно писмо на енглеском језику.
Позивно писмо на бугарском језику.
Формулар за пријављивање.

У оквиру програма Еразмус+ на Катедри за српски језик гостоваће проф. Димитар Пеев са Института за славистику Хумболтовог универзитета у Берлину. Током боравка проф. Пеев ће одржати неколико предавања студентима српског језика и књижевности.

Термини предавања:

Понедељак, 26. 2. 2018, 17.00–18.30, учионица А205 (зграда Правног факултета)
Тема: Бугарски језик у светлу балканског језичког савеза

Уторак, 27. 2. 2018, 10.15–11.45, учионица А201 (зграда Правног факултета)
Бугари у Хиландару у 18. веку и њихови односи са српским земљама у светлу нових докумената (први део)

Петак, 2. 3. 2018, 13–14.30, А202 (зграда Правног факултета)
Бугари у Хиландару у 18. веку и њихови односи са српским земљама у светлу нових докумената (други део)

Предавања су отворена и за друге заинтересоване студенте, сараднике и наставнике ФИЛУМ-а.

Канцеларија за младе у Крагујевцу у наредном периоду реализује читав низ радионица и обука намењених младима, а једна од њих је организовање бесплатне припремне наставе за полагање мале матуре. Циљ радионице је да се ученици што боље припреме за предстојећи пријемни испит и упишу жељене школе.
Канцеларија за младе позива студенте српског језика и књижевности Филолошко-уметничког факултета да се пријаве на студентску праксу која би подразумевала организовање и држање припремне наставе из српског језика и књижевности, у терминима који ће бити усклађени са обавезама студената, али и ученика у школи. Сав материјал који је потребан обезбеђује Канцеларија за младе, а на крају радионице студенти добијају захвалнице Града Крагујевца, потврду да су учествовали и допринели раду Канцеларије за младе, као и одређене бенефите.
Студенти страних филологија Филолошко-уметничког факултета имају могућност да праксу обављају у оквиру радионица за учење страних језика, које се такође одржавају у просторијама Канцеларије за младе.
За детаљније информације јавити се на мејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или број телефона 0602342394.