Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У оквиру наставе на предмету Композиција у форми, под менторством др Јелене Атанасијевића, ванредног професора и Лазара Димитријевића, доцента, студенти мастер студија Ликовних уметности урадили су пројекте/радове који су селектовани за завршну изложбу на Миксер фестивалу у оквиру колективне изложбе Black Box ,,Мртва природа".

Пројекат Black Box део је Миксер фестивала који ове године обележава десет година постојања. Циљ пројекта је да младим уметницима обезбеди простор да се креативно изразе, дају свој допринос критичком дискурсу о најважнијим друштвеним темама и учествују у креирању решења за своју околину. Смештен у контексту Миксер фестивала, пројекат Black Box пружа младим уметницима прилику да се први пут у својој каријери представе публици, афирмишу свој рад и сарађују са неким од најутицајнијих уметника из земље у региона. Поред излагања својих радова на јубиларном 10. Миксер фестивалу, уметници одабрани од стране стручног жирија имаће прилику да учествују у програму фестивала, едукују се и упознају са другим учесницима фестивала и започну своју уметничку каријеру.  Студенти који су представили своје радове у оквиру Black Box изложбе на Миксер фестивалу су: Александар Врндић, Адалета Ватић, Аманда Милетић, Давуд Турковић, Марија Матовић, Владимир Ивановић и Жељко Радовић и њихове радове можете погледати на следећем линку

 

 bbox vizual za objavu fb

На четвртом Фестивалу хуманистике, културе и уметности (ФЕСК) у конкуренцији 54 издавача вредних књига награда за посебно квалитетно издање научне баштине додељена је књизи „Студенички типик“ Светог Саве и уредницима издања –  др Маји Анђелковић, ванредном професору на ФИЛУМ-у,  и архимандриту др Тихону Ракићевићу. У име издавача и уредника награду је примила проф. др М. Анђелковић. Књига представља спој вредног научног доприноса и фототипског издања које има обележја непролазне вредности. ,,Студенички типик" званично је проглашена монографијом међународног значаја (М12).

nagrada

Универзитет у Крагујевцу ће традиционално обележити Дан словенске писмености програмом у којем учествују наставници и студенти Филолошко-уметничког факултета.

ДАН СЛОВЕНСКЕ ПИСМЕНОСТИ

петак, 24. мај 2019.

18.00 часова

Универзитетска галерија

  • Уводна реч

Проф. др Часлав Николић, наставник Филолошко-уметничког факултета

  • Поздравна реч

Проф. др Мирослава Петровић Торгашев, проректор Универзитета у Крагујевцу

  • Хлеб у словенској имагинацији

Александра Матић, асистенткиња Филолошко-уметничког факултета

  • Wisława Szymborska, „Nic dwa razy” (Вислава Шимборска, „Ништа двапут”)

Агата Бјелецка, студенткиња из Пољске

  • Ђакомо Пучини, Боеми, арија „Мими”, 3. чин

Маја Павковић, соло певање (класа: мр Оливер Њего, ванредни професор)

  • Достојевски и словенство

Ђорђе Радовановић, асистент Филолошко-уметничког факултета

  • И реч под грлом пуном снагом испуни се

Поезија Арсенија Тарковског у филму Огледало Андреја Тарковског

  • Где је дом? (поетски фрагменти Романа о Лондону Милоша Црњанског)

Јасмина Николић и Милена Средојевић, студенткиње Филолошко-уметничког факултета

  • Зоран Божанић, Токата

Никола Шаркочевић, хармоника (класа: мр Владимир Благојевић, ванредни професор)

 

dan slovenske pismenosti2019

Награда ,,Бранко Миљковић" за најбољу књигу песама у 2018. години припала је Драгану Бошковићу, песнику и редовном професору на ФИЛУМ-у, за књигу песама Ave Maria!, објављену у ауторском издању.

Жири, који су чинили књижевни критичар Горан Максимовић и песници Марјан Чакаревић и Никола Живановић, у образложењу наводи да ,,поема Драгана Бошковића својом инвентивношћу и луцидношћу отвара нове просторе српске поезије. Као достојан наставак претходне књиге The Clash, она представља својеврстан амалгам наученог, прочитаног и доживљеног који се прожимају на свим нивоима текста, тако да се и књижевност и оно најприватније схватају неразлучиво, једноставно као искуство."

Награду додељује Град Ниш уз финансијску подршку Министарства културе.

d.b