Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У Универзитетској галерији у Крагујевцу, у среду 25. априла 2018. године са почетком у 19 часова, предавање на тему „Наратолошки заокрет у хуманистичким наукама” одржаће др Снежана Милосављевић Милић, редовни професор на Филозофском факултету Универзитета у Нишу.

Снежана Милосављевић Милић (Алексинац, 1966), редовни је професор на Филозофском факултету Универзитета у Нишу, гостујући предавач на универзитетима у Печују, Крагујевцу, Бањалуци и Штипу. Била је истраживач на научним пројектима Министарства за науку и технолошки развој Републике Србије – Техника и семантика приповедања, Лексикон српског реализма, а тренутно је истраживач на научним пројектима Поетика српског реализма и Andrić Initiative (Graz). Члан је међународне асоцијације наратолога – European Narratology Network и међународног удружења Compares – International Society for Iberian – Slavonic Studies, уредништва часописа „Књижевна историја”, „Philologia Mediana”, „Philologia Serbica” и Друштва Матице српске. Од 2010. до 2016. године била је продекан за наставу Филозофског факултета у Нишу. Оснивач је и руководилац Центра за наратолошке студије на Универзитету у Нишу.

Ауторске књиге: Оквирни облици у српском реалистичком роману, Чигоја, Београд, 2001; Модели коментара у српском роману 19. века, Просвета, Ниш, 2006; Прича и тумачење, Филип Вишњић, Београд, 2008; Фигуре читања, Службени гласник, Београд, 2013; Отпори и прекорачења – поетика приповедања Боре Станковића, Филозофски факултет, Ниш, 2013; Огледавања – Лаза Лазаревић и Симо Матавуљ (у коауторству са Драганом Вукићевић), Филозофски факултет, Ниш, 2014; Virtuelni narativ – ogledi iz kognitivne naratologije, Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Sremski Karlovci, Novi Sad, Filozofski fakultet, Niš, 2016.

Приређивачки рад: Антологија нишких критичара и есејиста, Просвета, Ниш, 2005; Лаза Лазаревић, Јанко Веселиновић (у коауторству са Мирком Ђукићем), Матица српска, Нови Сад, 2015; Јаков Игњатовић, Матица српска, Нови Сад, 2016; „Когнитивна наратологија”, Књижевна историја, XLVII 2015. бр. 155, XLVIII, 2016, бр. 156; Сабрана дела Бранка Миљковића – Есеји и критике, Ниш, НКЦ, 2017; Od narativa do narativnosti – From Narrative to Narrativity, Niš, 2018.

30657272 1930420417004520 3645071868826224476 n

У организацији Филолошко-уметничког факултета и Вукове задужбине из Београда, а под покровитељством Града Крагујевца, у Универзитетској галерији у петак 20. априла  отворен је научни скуп „Шумадија кроз векове: слојеви културе”. На дводневној манифестацији изложени су реферати чланова Српске академије наука и уметности, истраживача научних института, као и професора Филолошког факултета, Филозофског факултета и Филолошко-уметничког факултета који говоре о бројним културним слојевима Шумадије. Научни скуп је организован у оквиру обележавања јубилеја – 200 година од проглашења Крагујевца за прву престоницу модерне Србије. 

Госте су на отварању овог научног скупа поздравили др Владимир Поломац, продекан за наставу ФИЛУМ-а, и Миљан Бјелетић, градски већник за културу. Скуп је отворио проф. др Љубинко Раденковић са Балканолошког института.

Отварање научног скупа „Шумадија кроз векове, слојеви културе” употпуњено је уметничким програмом који су припремили студенти Одсека за музичку уметност Фололошко-уметничког факултета, а скуп је уоквирен и обиласком знаменитости града Крагујевца у пратњи водича.

После објављивања зборника радова Вукове задужбине о животу људи на северу Србије – у Банату, Бачкој и Срему, у новембру је планиран и зборник о Шумадији, као резултат одржаног научног скупа.

Студентима Филолошко-уметничког факултета обезбеђене су бесплатне карте за овогодишњи Сајам грађевине у Београду.
Сви заинтересовани студенти могу преузети своје улазнице у фирми My wall and floor tim.

unnamed

Конкурс је део пројекта ФИЛУМ-а који је одобрио Фонд за иновационе делатности: http://www.inovacionifond.rs/ на основу међународног пројекта Фонда за иновационе делатности.
Пројектни задатак је израда идејног решења дизајна СТАС радне станице која омогућава три позиције тела: седење, стајање, стајање уз подршку појаса и софтверских сензора, које су дефинисане и заштићене иновативном патентном.
Савремени човек је свакодневно суочен са проблемом дуготрајног седења, бројним последицама веома штетним по здравље, о чему говоре најновија научна истраживања.
Идејно решење дизајна радне станице треба да допринесе решењу проблема дуготрајног седења, кроз примену оригиналних и иновативних карактеристика СТАС rадне станице за три положаја тела и могућим комбинацијама ових положаја.
Идејним решењем треба обликовати ергономску структуру и форму за квалитетнији, здравији рад и бољу продуктивност.

Право на учешће на Конкурсу имају студенти ФИЛУМ-а Катедре за унутрашњу архитектуру и дипломирани дизајнери ФИЛУМ-а.
Пријаве за учешће на Конкурс вршити преко мејла: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. преко којег се добија:

Пријавни формулар,

Пројектни задатак и форма за слање радова према задатим роковима.

На Конкурс је могуће аплицирати индивидуално или групно. Пријавом је потребно је доставити имена и е-мејл– индивидуалца или чланова групе.
Група за студенте је до максимално три члана.
Сваки учесник или група може да пријави максимално до 5 радова.
Пријава је бесплатна.

Конкурс је отворен од 12. 4. 2018.године. Пријаву за конкурс послати до 4. 5. 2018.
Крајњи рок за предају радова је 22. 6. 2018.

У жирију су 4 професора ФИЛУМ-а и представник фирме СТАС д.о.о.
Критеријуми за избор три најуспешнија рада су оригиналност, иновативност и мера испуњености постављеног пројектног задатка.

НАГРАДЕ:
1. Награда – 130 000 РСД (бруто износ)
2. Награда – 100 000 РСД (бруто износ)
3. Награда – 70 000 РСД (бруто износ)
Награду исплаћује ФИЛУМ након објављивања награда од стране жирија. Средства за награде обезбедио је Фонд за иновационе делатности преко предприступних фондова европске Уније и Међународне банке за обнову и развој.

Фонд за Иновационе делатности задржава право да објављује награђене радове у научним и стручним часописима и публикацијама.
Пријављени радови биће презентирани након завршетка Конкурса, на изложби.