Изложба графика и фотографија „Прво и друго стање дисања, ритам и природни процеси“ Душана Новаковића и мр Милице Антонијевић, ванредног професора на ФИЛУМ-у, биће отворена 17. јуна у 19.00 часова у Галерији Народног музеја Крагујевац.
Изложба ће трајати до краја јула 2020. године.
Добро дошли!
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић посетили су у суботу, 13. јуна 2020. године Факултет инжењерских наука у Крагујевцу у коме ради Центар за биоинжењеринг. Догађају је присуствовао и државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја проф. др Владимир Поповић.
Ректор Универзитета у Крагујевцу проф. др Ненад Филиповић, декан факултета проф. др Добрица Миловановић и запослени упознали су председницу Владе и министра са радом центра и оствареним резултатима на међународним и домаћим пројектима из области биоинжењеринга. Сарадници Центра су у време епидемије Ковида-19 учествовали на изради више од 10.000 визира за медицинске раднике. На овом месту почело је и развијање респиратора направљеног 3Д штампачима и ласерима.
Премијерка Ана Брнабић је оценила да ће Крагујевац бити место у коме ће се радити на развоју технологија.
,,Ми смо се трудили око 18 месеци да уведемо мастер 4.0 и то је била потпуна промена у начину рада наших факултетa", рекла је она. Министар Шарчевић и председница Владе обишли су и ректорат Универзитета у Крагујевцу где је одржана и презентација мастер програма 4.0.
Министар је рекао да Министарство просвете, науке и технолошког развоја ради на Стратегију образовања до 2030. године.
,,Универзитет у Крагујевцу представља једну од најбољих високошколских установа не само у земљи, већ и региону и добру позицију има и на светској и европској универзитетској мапи, казао је он и додао да ће министарство радити на инфраструктури у области образовања."
Он је оценио да ће најзначајнија инвестиција бити изградња зграде Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу (ФИЛУМ).
Ректор Универзитета у Крагујевцу Ненад Филиповић истакао је да је та институција добро повезана са привредом.
,,О томе сведоче одлични резултати у привреди, рекао је он и додао да ће осим у мастер програму 4.0 крагујевачки Универзитет учествовати и на конкурсу Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а који се односи на креативну индустрију."
Филолошко уметнички факултет Универитета у Крагујевцу и Установа културе „Кораци“ потписали су Уговор о пословној сарадњи у згради Градске управе и озваничили већ постојећу успешну сарадњу.
Извор: Радио-телевизија Крагујевац
Датум објаве:
Проф. др Живојину Станојчићу постхумно је додељена Повеља Матице српске за укупан допринос изучавању српског стандардног језика и његових стилских функција. Једногласну одлуку донео је жири који чине проф. др Вељко Брборић, др Миодраг Матицки, академик Слободан Реметић, проф. др Драган Станић и проф. др Срето Танасић, који у образложењу наводе значај његове Граматике српског језика, изучаване више од три деценије, коју је приредио са проф. Љубомиром Поповићем.
Такође, указано је и на значај Станојчићевог самосталног речника у едицији Креативног центра, као и његове докторске дисертације „Језик и стил Иве Андрића", коју је написао шездесетих година прошлог века.
Повеља Матице српске за неговање српске језичке културе за 2019. годину припала је Међународном славистичком центру, академику Матији Бећковићу и проф. др Ради Стијовић.
Признања ће бити уручена на свечаности у Матици српској, у уторак 23. јуна.
Ова повеља се институцијама и појединцима који доприносе очувању српског језика и културног идентитета додељује од 2012. године.
Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу објављује Конкурс за упис у прву годину основних академских студија за школску 2020/2021. годину.
Текст Конкурса, као и прецизне информације о датумима полагања квалификационог испита, можете видети путем линка.
Пријава кандидата на конкурс за упис на Основне академске студије обављаће се 24, 25. и 26. јуна 2020. године од 9.00 до 13.00 часова на Правном факултету у Крагујевцу. Пријава за полагање квалификационог испита биће омогућена и електронским путем преко факултетског сајта www.filum.kg.ac.rs, с тим да ће детаљнија упутства за овакав вид пријаве бити накнадно објављена.
Фондација Ана и Владе Дивац започиње нови пројекат ,,Академско село" са циљем да сачува српска села и подстакне младе да остану или да се врате у њих и искористе локалне ресурсе на креативан и савремен начин. Прва реализација овог пројекта је портал села Гудурице (налази се близу Вршца, познато по вину и меду).
Прилика за студенте!
Фондација жели да укључи заинтересоване студенте II, III и IV године да се придруже и дизајнирају логотип Гудурице који ће бити на официјалном сајту села Гудурице, друштвеним мрежама ,,Aкадемског села" и у медијима.
Сви заинтересовани студентеи могу да се пријаве на конкурс до 1.6.2020. на имејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Више информација можете наћу у тексту конкурса.
Обавештавамо вас да ради договора и заказивања бесплатног тестирања на COVID-19, због уласка у Републику Србију, студенти са територије Републике Црне Горе могу да се јаве др Маји Милановић на имејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или др сци. Сањи Меденицина мејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Тестирање на COVID-19 моћи ће да обаве само студенти који буду имали обавезе на високошколским установама током маја месеца (практична блок настава или испитни рок). На тестирање студенти ће долазити са имејл поруком коју треба да добију од високошколске установе, у којој се наводе њихове обавезе у мају. Са негативним резултатом теста студенти ће имати рок од 72 сата да уђу у Републику Србију без обавезе боравка у карантину.
Обавештење Министарства просвете, науке и технолошког развоја број 612-00-00523/1/2020-06 од дана 15. маја 2020. године, о процедури за заказивање бесплатног тестирања на COVID-19 за студенте који долазе са територије Црне Горе можете да погледате овде.
Информације у вези са могућим продужавањем или изменама рокова у појединим земљама, у зависности од епидемиолошке ситуације, биће ближе наведене на CEEPUS платформи. Пријаве се подносе искључиво електронским путем, преко CEEPUS платформе, а начин аплицирања ближе је описан на сајту Фондације Темпус.
За више појединости о CEEPUS програму, укључујући услове и додатне информације о пријави, можете погледати брошуру Темпус фондације (стране 14-18. посвећене су CEEPUS програму), CEEPUS одељак на сајту Темпус фондације или консултовати главни портал програма www.ceepus.info, нарочито одељак често постављаних питања (FAQ).
© 2025 Филолошко-уметнички факултет