Научни скуп младих филолога Србије под називом Савремена проучавања језика и књижевности одржан је 22. јуна 2025. године у организацији Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. Скуп је реализован онлајн путем платформе Google Meet, а окупио је младе истраживаче са свих филолошких факултета у земљи.
У оквиру сесије отварања скупа све присутне поздравио је декан Филолошко-уметничког факултета проф. др Никола Бубања, у име Универзитета у Крагујевцу, проректорка за наставу и студентска питања проф. др Лозица Ивановић, продекан за науку и међународну сарадњу ФИЛУМ-а, проф. др Сања Ђуровић, уредници зборника за језик и књижевност, проф. др Даница Јеротијевић Тишма и проф. др Мирјана Секулић.
У оквиру програма одржано је осам секција – по четири лингвистичке и књижевне – у преподневном и поподневном термину. Изложено је укупно 60 реферата: 30 из области лингвистике и 30 из области књижевности. Скупу су присуствовали студенти и млади истраживачи са различитих универзитета у Србији – из Крагујевца, Београда, Новог Сада, Ниша и Косовске Митровице.
Секције су протекле у конструктивној атмосфери, уз значајне дискусије и размену идеја из различитих филолошких области – од синтаксе и когнитивне лингвистике до савремених књижевних токова и стилских анализа. У раду секција поред излагача, учествовали су наставници, сарадници и истраживачи са Филолошко-уметничког факултета.
И овогодишњи скуп потврдио је важност неговања истраживачког духа код младих филолога и допринео умрежавању будућих научника у области хуманистике. Организатори изражавају задовољство интересовањем и учешћем младих филолога и надају се да ће скуп наставити да се развија и умрежава научну заједницу у све ширем академском простору.
Фондација Szépirodalmi Figyelő, у сарадњи са преводилачким тимом Александера Уркома, ове године је на мађарском језику објавила збирку песама “Тhe Clash” Драгана Бошковића, редовног професора на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Поводом овог значајног догађаја, промоција књиге одржана је у петак, 13. јуна, у салону културног центра Balkan Heritage. (Balkan Heritage Cultural Center)
На догађају је присуствовао сам аутор, чланови преводилачког тима, као и сарадници Фондације Szépirodalmi Figyelő. Гости су имали прилику да из прве руке сазнају више о стваралачком и преводилачком раду који стоји иза овог јединственог дела.
Промоцију је водила Маргит Гарајски, позната позоришна редитељка, драматург и преводилац.
Др Драган Бошковић, редовни професор Катедре за српску књижевност Филолошко-уметничког факултета, добитник је престижне Награде „Сретен Марић” за најбољу есејистичку књигу из области књижевности и филозофије за 2023. и 2024. годину.
Ову награду додељују Библиотека Матице српске и Општина Косјерић, а проф. Бошковић ју је добио за своју књигу „Фрагменти о рукама и остале манифестације”, објављену у издању Службеног гласника (Београд, 2022).
Жири у саставу Катарина Марић Леобарди, Радован Поповић и Гојко Тешић(председник) једногласно је донео одлуку о додели ове престижне награде.
Награда носи име једног од најистакнутијих српских есејиста и преводилаца, Сретена Марића (1903–1992), и додељује се сваке друге године.
Свечано уручење награде биће одржано у септембру у Библиотеци Матице српске у Новом Саду.
Честитамо професору Бошковићу на овом значајном признању које представља вредан допринос српској књижевности и научној заједници нашег факултета.
У оквиру манифестације „Молијерови дани”, студенти Катедре за романистику Младен Милосављевић (докторске студије), Катарина Костић и Катарина Трифуновић (4. година) учествовали су као жири за најбољи француски роман у пројекту „Гонкур студената Србије“, коју организују Академија Гонкур из Париза, Француски институт у Београду и катедре за романистику универзитета у Србији (у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Нишу).
После дискусије са француским писцима Сибил Грембер и Оливијеом Бурдоом и другим студентима, у амбасади Француске у Београду 14. маја 2025, студентима ФИЛУМ-а припала је част да на свечаности објаве победнички роман: Жакаранда Гаела Фаја (Gaël Faye, Jacaranda).
Са одличним утисцима, жељно ишчекујемо Гонкур 2026. године!
Филолошко-уметнички факултет организује онлајн припремну наставу за полагање пријемног испита на студијским програмима Одсека за филологију:
🔸 Српски језик и књижевност
🔸 Италијански језик и књижевност
🔸 Француски језик и књижевност
🔸 Шпански језик и хиспанске књижевности
🔸 Немачки језик и књижевност
🔸 Енглески језик и књижевност
Припремна настава се реализује путем интернета, преко Google Meet платформе, што омогућава кандидатима из различитих делова земље (и ван ње) да се укључе без доласка на факултет.
🗓️ Настава ће се одвијати у терминима који ће бити накнадно објављени.
📥 За пријаву је потребно попунити електронски формулар који је доступан на линку.
💡 Уколико желите да се уверите у своје знање, упознате са структуром испита, типовима задатака и добијете стручне савете – пријаве су отворене.
🎓 Добро дошли на ФИЛУМ!
Песник Драган Бошковић, редовни професор на Катедри за српску књижевност Филолошко-уметничког факултета, добитник је престижне Награде „Биљана Јовановић” за 2024. годину, коју додељује Српско књижевно друштво. Награда се додељује за књижевна остварења која негују дух побуне, слободе и уметничке иновативности, вредности које је својим делом и ангажманом заступала Биљана Јовановић.
Жири у саставу Тијана Матијевић (председница), Даница Вукићевић и Саша Ћирић донео је једногласну одлуку да признање поделе две књиге: Ево ме! Драгана Бошковића (Суматра издаваштво, Шабац, 2024) и Ерлангенке Надежде Пурић Јовановић (Пресинг, Младеновац, 2024). На конкурс је пристигло чак 203 наслова, а међу девет књига које су ушле у ужи избор, управо су ове две препознате као најуспелије у остваривању аутентичног књижевног гласа.
У образложењу жирија наведено је да је Ево ме! поетска књига која изграђује својеврсну „литургијску панк пјесан“, спајајући духовно и бунтовно, интимно и друштвено, поезију која је у исто време молитва и провокација, исповест и критика. Бошковићев рукопис истиче се снажним, оригиналним гласом, испуњеним хумором, иронијом, музичким и библијским цитатима, а пре свега – вером у поезију као непоколебљиво средиште постојања.
Честитамо проф. Бошковићу на овом значајном признању!
На порталу ,,Новости" изашао је интервју са Драганом Бошковићем о првом броју панк фанзина.
Интервју можете прочитати на следећем линку.
РЕЗУЛТАТИ ЛИКОВНОГ НАГРАДНОГ КОНКУРСА
„МОЈ КОЛАЖ ГОВОРИ ФРАНЦУСКИ 2024”
“MON COLLAGE PARLE FRANÇAIS 2024”
Катедра за романистику ФИЛУМ-а примила је 28 радова на ликовном наградном конкурсу „Мој колаж говори француски 2024”/ « Mon collage parle français 2024 », са темом Жан де Ла Фонтен, Басне / Jean de La Fontaine, Fables. Приспели радови урађени су ручном техником.
Према оцени стручног жирија, награђени су следећи ученици:
Марија Милетић, II/3, Гимназија Врњачка Бања: „Кроз очи Ла Фонтена”
Дуња Ковачевић, III/1, Средња школа Нова Варош: „Насловница”
Марко Марковић, IV/8, Гимназија Крушевац: „Мој колаж говори француски”
Упућујемо све честитке награђеним ученицима и захвалност стручном жирију!
Све приспеле радове можете видети у брошури линкованој на страници.
У Крагујевцу, 21. фебруара 2025.
Др Марија Панић
Шеф Катедре за романистику
Филолошко-уметнички факултет
Универзитет у Крагујевцу
У Сали за седнице Ректората Универзитета у Крагујевцу одржан је 25. новембра 2024. године међународни научни округли сто под називом Старо словенско писано и штампано наслеђе и информационе технологије. Округли сто је организован уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Немачке агенције за академску размену (DAAD) у оквиру међународног билатералног научног пројекта Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа који заједнички организују Катедра за српски језик ФИЛУМ-а (руководилац проф. др Владимир Поломац) и Институт за славистику Универзитета у Фрајбургу (руководилац проф. др Ахим Рабус), као и уз подршку Министарства културе Републике Србије оквиру пројекта Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа (руководилац проф. др Владимир Поломац). На округлом столу је поднесено пет реферата који разматрају различите аспекте употребе информационих технологија у проучавању старог словенског и српског писаног и штампаног наслеђа: др Марија Ђокић Петровић (Грац), проф. др Михаило Поповић (Беч) и проф. др Владимир Поломац (Крагујевац) говорили су о препознавању именованих ентитета у српским средњовековним рукописима, Мартин Мајндл (Фрајбург) о могућностима, ограничењима и перспективама квантитативних истраживања у палеославистици, Елена Ренје (Фрајбург) о компјутерским методама за идентификацији писара у црквенословенским рукописима, Марко Милошевић (Крагујевац) о дигиталном приступу истраживању рукописа Гаврила Стефановића Венцловића, а Ана Марија Павловић (Крагујевац) о првим корацима у креирању HTR модела за аутоматско рашчитавање српскословенских рукописа. Као дискутантни на округлом столу учествовали су и проф. др Ахим Рабус и др Ана Журавељ са Института за славистику из Фрајбурга.
Катедра за романистику Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу организује и ове године конкурс „Mој колаж говори француски” / « Mon collage parle français ». Тема овогодишњег такмичења је Жан де Ла Фонтен, Басне / Jean de La Fontaine, Fables.
Право учешћа на конкурсу имају ученици свих средњих школа на територији Републике Србије који уче или су учили француски у средњој школи. За ученике средњих школа који не уче и нису учили француски у средњој школи, такмичење је регионално.
Три најбоља рада изабраће стручни жири у следећем саставу:
Др Милан Ђурић, ванредни професор (Рачунарска анимација), Рачунарски факултет, Универзитет Унион – председник;
Лора Митић, историчар уметности и професор ликовне културе (International School, CIE, Београд), члан;
Др Катарина Ћировић, асистент (Француска књижевност и култура), Катедра за романистику ФИЛУМ-а, члан.
Услови учешћа на ликовном наградном конкурсу Услови учешћа на ликовном наградном конкурсу
Пријава на конкурс (преузети па попунити)
© 2025 Филолошко-уметнички факултет