Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

На порталу ,,Новости" изашао је интервју са Драганом Бошковићем о првом броју панк фанзина. 

Интервју можете прочитати на следећем линку.

РЕЗУЛТАТИ ЛИКОВНОГ НАГРАДНОГ КОНКУРСА

 

„МОЈ КОЛАЖ ГОВОРИ ФРАНЦУСКИ 2024”

MON COLLAGE PARLE FRANÇAIS 2024”

 

Катедра за романистику ФИЛУМ-а примила је 28 радова на ликовном наградном конкурсу „Мој колаж говори француски 2024”/ « Mon collage parle français 2024 », са темом Жан де Ла Фонтен, Басне / Jean de La Fontaine, Fables. Приспели радови урађени су ручном техником.

Према оцени стручног жирија, награђени су следећи ученици:

  1. награда (ваучер од 5 000,00 динара у књижари „Вулкан”):

Марија Милетић, II/3, Гимназија Врњачка Бања: „Кроз очи Ла Фонтена

  1. награда (ваучер од 3 000,00 динара у књижари „Вулкан”):

Дуња Ковачевић, III/1, Средња школа Нова Варош: „Насловница

  1. награда (ваучер од 2 000,00 динара у књижари „Вулкан”):

Марко Марковић, IV/8, Гимназија Крушевац: „Мој колаж говори француски

Упућујемо све честитке награђеним ученицима и захвалност стручном жирију!

 

Све приспеле радове можете видети у брошури линкованој на страници.

У Крагујевцу, 21. фебруара 2025.

Др Марија Панић

Шеф Катедре за романистику

Филолошко-уметнички факултет

Универзитет у Крагујевцу

У Сали за седнице Ректората Универзитета у Крагујевцу одржан је 25. новембра 2024. године међународни научни округли сто под називом Старо словенско писано и штампано наслеђе и информационе технологије. Округли сто је организован уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Немачке агенције за академску размену (DAAD) у оквиру међународног билатералног научног пројекта Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа који заједнички организују Катедра за српски језик ФИЛУМ-а (руководилац проф. др Владимир Поломац) и Институт за славистику Универзитета у Фрајбургу (руководилац проф. др Ахим Рабус), као и уз подршку Министарства културе Републике Србије оквиру пројекта Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа (руководилац проф. др Владимир Поломац). На округлом столу је поднесено пет реферата који разматрају различите аспекте употребе информационих технологија у проучавању старог словенског и српског писаног и штампаног наслеђа: др Марија Ђокић Петровић (Грац), проф. др Михаило Поповић (Беч) и проф. др Владимир Поломац (Крагујевац) говорили су о препознавању именованих ентитета у српским средњовековним рукописима, Мартин Мајндл (Фрајбург) о могућностима, ограничењима и перспективама квантитативних истраживања у палеославистици, Елена Ренје (Фрајбург) о компјутерским методама за идентификацији писара у црквенословенским рукописима, Марко Милошевић (Крагујевац) о дигиталном приступу истраживању рукописа Гаврила Стефановића Венцловића, а Ана Марија Павловић (Крагујевац) о првим корацима у креирању HTR модела за аутоматско рашчитавање српскословенских рукописа. Као дискутантни на округлом столу учествовали су и проф. др Ахим Рабус и др Ана Журавељ са Института за славистику из Фрајбурга.

Пројекат Примена ВИ

Катедра за романистику Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу организује и ове године конкурс „Mој колаж говори француски” / « Mon collage parle français ». Тема овогодишњег такмичења је Жан де Ла Фонтен, Басне / Jean de La Fontaine, Fables.
Право учешћа на конкурсу имају ученици свих средњих школа на територији Републике Србије који уче или су учили француски у средњој школи. За ученике средњих школа који не уче и нису учили француски у средњој школи, такмичење је регионално.

Три најбоља рада изабраће стручни жири у следећем саставу:
Др Милан Ђурић, ванредни професор (Рачунарска анимација), Рачунарски факултет, Универзитет Унион – председник;
Лора Митић, историчар уметности и професор ликовне културе (International School, CIE, Београд), члан;
Др Катарина Ћировић, асистент (Француска књижевност и култура), Катедра за романистику ФИЛУМ-а, члан.

 

 Услови учешћа на ликовном наградном конкурсу Услови учешћа на ликовном наградном конкурсу

Пријава на конкурс (преузети па попунити)

Визуал колаж 2024

У оквиру рада на међународном билатералном пројекту Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа који заједнички реализују Катедра за српски језик ФИЛУМ-а и Институт за славистику у Фрајбургу (Немачка), проф. Владимир Поломац боравио је у Фрајбургу од 28. октобра до 1. новембра 2024. године.

Поред радних састанака посвећених реализацији пројектних циљева, проф. Поломац одржао је 30. октобра и гостујуће предавање у оквиру новоотворене Лабораторије за дигиталну хуманистику Универзитета у Фрајбургу под насловом Digital Diachronic Corpus of Serbian: Creating AI models for Text Processing.

Гостовање

Спомен–парк ,,Крагујевачки октобар” организује традиционалне Октобарске манифестације више деценија у знак сећања на жртве крагујевачке трагедије.

Филолошко-уметнички факултет учесник је у овогодишњем програму Октобарских манифестација. У сарадњи са Центром за студије сећања Универзитета у Крагујевцу у среду 16. октобра 2024. године, у Музеју ,,21. октобар", од 12 часова, одржаће се Јавни час ,,Политике и културе сећања III". 

Програм обухвата: 

Представљање трећег зборника радова студената Холокауст, сећање, култура ІІІ, затим предавање др Кринке Видаковић Петров, директорке Меморијалног центра Старо сајмиште, предавање проф. др Милене Драгићевић Шешић, као и предавање проф. др Катарина Мелић.  

 Улаз је бесплатан.

Добро дошли!

плакат 16.10 1

Прво место на конкурсу за хаику на шпанском и каталонском језику Института Сервантес освојио је Стеван Миловановић, студент шпанског језика и хиспанских књижевности Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу. Обележавајући  Европски дан језика 26. септембра 2024. године Институт Сервантес први пут је организовао овај конкурс у сарадњи са EUNIC-ом Србија.

Шта је хаику? Хаику хвата тренутак, моменат, сцену описану на најнепосреднији и најдиректнији могући начин тако да читалац може јасно да је визуализује, а пре свега да уочи емоцију која се жели пренети.
Структура: 17 слогова у три стиха:
I стих: а) 5 слогова или б) 6 слогова
II стих: а) 7 слогова или б) 6 слогова
III стих: 5 слогова

Честитамо!

Међународни конгрес американиста – ICA, 58. по реду, следеће године, у периоду од 30. јуна до 5. јула 2025. године биће одржан у Новом Саду, у организацији Универзитета у Новом Саду. Граду Новом Саду додељена је привилегија да буде домаћин Међународног конгреса американиста, којем ће присуствовати истраживачи који се баве изучавањем Северне, Средње и Јужне Америке у разним доменима. Конгрес американиста имаће 29 тематских области, међу којима су и антропологија, археологија, архитектура, примењене науке, нове технологије, људска права, родне студије, политичке науке, лингвистика, културна баштина, међународни односи, иновације, туризам, афроамеричке студије, спорт, уметност и културна баштина, везе између Балкана и Америке.

Очекује се долазак између 1500 и 3000 истраживача из целог света који се баве изучавањем Северне, Средње и Јужне Америке.

Суорганизатори конгреса су Филозофски факултет, Природно-математички, Факултет техничких наука и Технолошки факултет уз организацију Друштва хиспаниста.

Овај конгрес ће бити организован у сарадњи са амбасадама Шпаније, Бразила, Мексика и Сједињених Америчких Држава, а у организационом одбору се као чланови налазе редовна професорка др Мирјана Секулић и доценткиња др Јелица Вељовић са Катедре за хиспанистику Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу. 

Позив 

 

150 years

 

У оквиру пројекта Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа финансираног од Министарства културе Републике Србије проф. др Владимир Поломац одржао је циклус радионица у Крагујевцу, Београду, Новом Саду и Нишу.

Радионица у Крагујевцу одржана је 23. маја у сарадњи са Универзитетском библиотеком. Присутни су били запослени у Универзитетској библиотеци, Народној библиотеци „Вук Караџић“ из Крагујевца, Историјском архиву Шумадије, као и наставници, истраживачи и студенти ФИЛУМ-а.

Радионица у Београду одржана је 24. маја у Народној библиотеци Србије. Присустни су били запослени из Народне библиотеке Србије (Археографско одељење, Одељење за дигитализацију), из Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“, као и истраживачи са Филолошког факултета у Београду.

У Новом Саду одржане су две радионице: 27. маја у Библиотеци Матице српске за библиотекаре, а 28. маја на Филозофском факултету за наставнике, истраживаче и студенте са Одсека за српски језик и лингвистику и Одсека за српску књижевност.

Последња радионица одржана је 30. маја у Универзитетској библиотеци „Никола Тесла“. Полазници су били запослени у библиотеци, као и наставници, истраживачи и студенти Филозофског факултета у Нишу.

Радионица Ниш  Радионица Београд

Позивамо вас да у петак, 7. јуна 2024. године, у Позоришту за децу и младе у Крагујевцу са почетком у 20 часова, погледате представу  ,,Waiting..." у изведби студената енглеског језик и књижевности Филолошко-уметничког факултета. Сценски приказ адаптација је драме ,,Чекајући Годоа" С. Бекета и ,,Седморо јеврејске деце" К. Черчил. 

Позоришни приказ водила је доц. Тијана Матовић. 

Улаз је бесплатан.

Добро дошли!