У суботу, 14. маја у 18 ч, у Галерији Легата Николе Коке Јанковића у Крагујевцу, биће отворена гостујућа изложба Београдске интернационалне недеље архитектуре под називом Оригинално о Николи Добровићу: појмовник цртежа савремене архитектуре. Концепт изложбе је припремила Љиљана Благојевић, а коаутори и руководиоци радионица су Немања Зимоњић и Милица Лопичић, уз учешће аутора изложбе.
Изложба се приказује у Крагујевцу у оквиру прославе 125. годишњице рођења Николе Добровића као део програма који организује Српска академија наука и уметности (САНУ, 24. 5. – 24. 8. 2022) у сарадњи са Београдском интернационалном недељом архитектуре (БИНА), Архитектонским факултетом и Филозофским факултетом Универзитета у Београду, Академијом архитектуре Србије (ААС) и Удружењем архитеката Србије (УАС), а биће отворена до 7. јула 2022. године. Суорганизатори изложбе су ФИЛУМ, Универзитет у Крагујевцу и Легат Николе Коке Јанковића.
Након отварања, у 19 часова биће одржана и трибина Никола Добровић - истраживачки процеси савремене архитектуре, чији учесници су Тања Дамљановић Conley, Бранислав Митровић и Јелена Ивановић Војводић.
Модераторка трибине биће Наталија Богдановић (ФИЛУМ, Универзитет у Крагујевцу).
Студијска изложба посвећена наслеђу архитектонског рада Николе Добровића (1897–1967), настала је у експерименталном, колаборативном процесу истраживања и пројектовања у радионицама ,,Архитектонски цртеж" и ,,Излагање архитектонског цртежа", које су са студентима и младим архитектима из Србије, Хрватске, Немачке и Швајцарске водили Немања Зимоњић, уз разговор са Јосипом Јерковићем, односно Милица Лопичић, уз консултантско учешће Љиљане Благојевић и БИНА тима: Ружице Сарић, Данице Јововић Продановић и Јелене Ивановић Војводић.
Ове године се навршава 125 година од рођења једног од најкреативнијих умова југословенске архитектуре Николе Добровића. Интелектуални, стваралачки и педагошки допринос Добровићевог свеобухватног дела и његов утицај на стасавање и развој модерне архитектонске културе на нашим просторима, препознати још за његова живота, остали су мерило високих стандарда који се постављају пред архитектонско-урбанистичку струку до данашњег дана. Добровићев стваралачки геније утемељен на традицији средњоевропске архитектонске мисли претходне генерације, на првом месту теорије архитектуре Готфрида Земпера и његових следбеника од којих је Добровић непосредно учио. Радови студената представљени изложбом „Оргинално о Николи Добровићу” недвосмислено указују на континуитет Земперове мисли, уграђене у теоријски оквир наставе на ЕТХ – Цирих, а чији тумачи и следбеници су створили оквир изложбе.
У понедељак, 16. маја 2022. године, у 19.30 часова, у Гaлерији Центра за културу ,,Градац" у Рашкој, биће отворена самостална изложба под називом Рефлексија мр Слободана Маринковића, редовног професора на Филолошко-уметничком факултету.
Сви заинтересовани изложбу могу погледати до 30. маја 2022. године.
Добро дошли!
Са задовољством вас позивамо да погледате изложбу скулптура од отпадног и амбалажног стакла мр Слободана Маринковића, редовног професора на Филолошко-уметничком факултету, која се одржава у оквиру манифестације Европска ноћ музеја у Галерији СУЛУЈ-а (Теразије бр. 26, Београд).
Изложбу можете погледати до 20. маја.
Такође, у оквиру ове манифестације, проф. Маринковић ће одржати радионицу стакла, тј. почетних захвата у стварању декоративних објеката техником фузије, дана 14. маја 2022. године, од 17 до 22 сата.
Добро дошли!
Катедра за хиспанистику вас са задовољством позива да присуствујете предавању Дуње Трутин, визуелне уметнице, асистента на вајарском одсеку Факултета ликовних уметности у Београду, на тему ЕСТЕТИКА ТЕАТРАЛНОСТИ: Иронија и гротеска у шпанској уметности од Дијега Веласкеза до Хуана Муњоса
Предавање ће бити одржано у уторак, 17. маја 2022. године, у 17 часова, у Кући Ђуре Јакшића.
Ово предавање део је културних активности које Катедра за хиспанистику организује током 2022. године поводом обележавања две деценије постојања ФИЛУМ-а.
Хуан Муњос (Juan Muñoz, 1953-2001), шпански вајар, најпознатији по својим реалистичким скулптурама на јавним просторима.
© 2025 Филолошко-уметнички факултет