Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Филолошко-уметнички факултет и Министарство спољних послова Републике Србије у жељи да студентима завршних година пруже прилику да стекну практична искуства и знањазакључилису 2021. године Протокол о сарадњи ради обављања стручне праксе у Министарству спољних послова

Овај програм праксе намењен је студентима завршне године основних академских и мастер академских студија Одсека за филологију, који су остварили минималну просечну оцену 9.00 на студијама.

Програм стручне праксе спроводи се у трајању од три месеца, од почетка наредне године, током којих је полазницима обезбеђен смештај у Студентском дому у Београду.

Филолошко-уметнички факултет треба да одради предселекцију и предложи десет кандидата Министарству спољних послова, који ће потом извршити селекцију у складу са интерним процедурама.

Пријава за праксу отворена је до 21октобра 2022. године и можете се пријавити путем линка.

Више информација можете тражити путем имејла: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Универзитет у Крагујевцу објављује конкурс за два кандидата за стручну праксу у Канцеларији за међународне пројекте.

Пракса ће се обављати у просторијама Ректората Универзитета у Крагујевцу у трајању од 6 месеци.
Профил кандидата:
- мастер филолог англиста
- дипломирани филолог англиста*.
- познаје пројектну терминологију и пројектне базе (пожељно).

На конкурс се могу пријавити и кандидати који нису завршили англистику, са знањем енглеског језика на нивоу Ц1.
Након завршене праксе, постоји могућност заснивања радног односа на Универзитету.
Пракса ће бити плаћена.
Заинтересовани кандидати своје радне биографије могу доставити на имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. до 20.10.2022. године.

*предност имају кандидати који су студенти мастер студија.

Задовољство нам је да вас позовемо на предавање и трибину на тему ,,Будућност књижевности: разговори са Висентеом Луисом Мором" коју организује Катедра за хиспанистику Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу поводом обележавања 20-годишњице, а у сарадњи са Шпанском агенцијом за интернационализацију шпанске културе PICE. 

Трибина ће бити одржана 13. октобра у 12.00 сати у Студентском културном центру Крагујевац.

Висенте Луис Мора један је од тренутно најцењенијих шпанских писаца, књижевних критичара и предавача. Стручна критика хвали његове књиге за које је добио бројне књижевне награде, а ових дана публика у Шпанији има прилику да се упозна са његовим последњим делом, Circular 22 (Galaxia Gutenberg). Ово дело је необичан књижевни артефакт на више од шест стотина страница, које обједињује форму есеја, романа, путописа, па чак и позоришног дијалога. Његово дело представља један од најзанимљивијих момената у данашњем размишљању о књижевности на шпанском језику. Догађај је намењен како стручњацима из области књижевности, тако и свима заинтересованима.

Сутрадан, 14. октобра у 13.00 часова на Филолошко-уметничком факултету, Висенте Луис Мора ће одржати књижевно-преводилачку радионицу са колегама и студентима са Катедре за хиспанистику.

Искрено се надамо да ћете бити у прилици да нам се придружите!
Plakat VLM
Промоција ,,Изабрана дела Милоша Ковачевића: канон 30-годишњег стваралаштва" одржана је 1. јуна 2022. године у Кући Ђуре Јакшића. На промоцији су говориле проф. др Милка Николић и проф. др Јелена Петковић, ванредни професори са Катедре за српски језик. Филолошко-уметничког факултета, а присутнима се обратио и уважени професор Ковачевић.  
 

Др Марија Панић, доцент на Катедри за романистику ФИЛУМ-а, изабрана је за председника Српске асоцијације за канадске студије (Association serbe d'études canadiennes / Serbian Association for Canadian Studies). Честититамо и желимо јој успешан рад!

Српска асоцијација за канадске студије промовише канадске студије у Србији и подстиче њихов развитак у оквиру научне и универзитетске заједнице у Србији. САКС делује у оквиру Централноевропске асоцијације за канадске студије (Central European Association for Canadian Studies). 
marija panic

Шесто издање Међународне Летње Школе Латиноамеричких Студија одржаће се ове године од 13. до 17. јула у Новом Саду и Београду.

Предавачи долазе из више земаља (Мексико, Србија, Аргентина, Словенија, Мађарска, САД,...), а присуство може бити уживо или виртуелно.

Сви заинтересовани могу се пријавити преко формулара до 28.6. 2022. У формулару на следећем линку можете пронаћи више информација:

Промоција уџбеника “Gli articoli italiani” ауторке др Тијане Кукић, у издању Alma Edizioni из Фиренце, успешно је одржана 31. 5. 2022, у кући Ђуре Јакшића.

О књизи су говорили проф. др Саша Модерц, доц. др Наташа Јанићијевић, доц. др Невена Цековић, као и сама ауторка.

Музички сегмент који су извеле студенткиње италијанистике употпунио је ово вече у духу италијанске културе.

Студенти Катедре за германистику Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу позивају све љубитеље немачког језика, књижевности и уметности 17. јуна у 18.30 сати, у Кућу Ђуре Јакшића, на догађај KREATIVES SCHREIBEN. Том приликом моћи ћете да погледате, прочитате и чујете радове студената завршне године ОАС, насталих на радионици креативног писања на немачком језику, коју је у оквиру сегмента Писане комуникације на предмету Интегрисане вештина немачког језика 4 реализовала лекторка Милена Матић.
С обзиром на то да је ова радионица изнедрила велики број радова различитих жанрова и формата, од песама, преко причи до сликовница и стрипова, наставници и студенти су решили да их презентују и несебично поделе са другима и то на инспиративном месту где је некада боравио писац и сликар Ђура Јакшић.
Како бисмо подржали младе таленте наградићемо три најбоља рада, јер се можда баш међу овим ауторима налази неки од Ђуриних наследника.
Стручни жири за ужу научну област Немачка књижевност и култура који ће вршити одабир радова чиниће доц. др Марина Петровић Јилих и доц. др. Милена Нешић
Павковић.
Почасни гости биће и студенти треће године, који ће са Маријом Нијемчевић Перовић, асистенткињом за ужу научну област Методика наставе немачког језика и књижевности, представити радове настале на часовима Методике наставе немачког језика, а који показују како се методе и технике креативног писања могу применити у школској настави немачког као страног језика.

ks poster

Студенткиња II године Катедре за романистику, Ксенија Пешовић, представљаће Катедру, Факултет и Универзитет на међународном фестивалу франкофоних студената, који се одржава ове године у Букурешти 11-15. јула 2022.
Регионални фестивал франкофоних студената, организован поводом Европске године младих – 2022, окупиће младе франкофонисте из читавог региона Централне и Источне Европе. Фестивал има за циљ да буде простор за размену и дељење студената у пријатељској атмосфери француског говорног подручја.
Селекциона комисија АУФ-а анализирала је све пристигле пријаве и, у складу са постављеним критеријумима, одабрала Ксенију Пешовић, студенткињу Филолошко-уметничког факултета за учесницу на овогодишњем фестивалу.

Честитке Ксенији!