Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Милка фотоНа Факултету педагошких наука у Јагодини 30. маја 2025. године одржан је девети научни скуп „Књижевност за децу у науци и настави”. Учествовало је више од четрдесет истраживача из Србије, Републике Српске, Црне Горе и Грчке. Од наставника са Катедре за српски језик ФИЛУМ-а учествовали су: 1) Милка Николић, прво пленарно излагање на тему: „Методика наставе српског језика и књижевности у конференцијским зборницима Књижевност за децу у науци и настави (2008–2024) ”; 2) Милош Ковачевић, друго пленарно излагање на тему: „Песничка читанка портрета српских писаца Ранка Павловића”; 3) Милојка Рибаћ, тема: „Стилски ефекти поредбених конструкција у лирској прози Милована Данојлића”; 4) Марија Недељковић, тема „Синтаксичке одлике збирке песама Џинови, страшила и нешто треће Дејана Алексића (лингвистички и методички аспект)”; 5) Јулијана Деспотовић, тема: „Синтаксичко-семантичке и стилистичке карактеристике парентетичког исказа у роману Балада о сиромаштву Милована Данојлића”; 6) Марија Луковић, тема: „Структура просте реченице у поезији Милована Данојлића”. Више о скупу на линку https://pefja.kg.ac.rs/knjizevnost-za-decu-u-nauci-i-nastavi-naucni-skup-na-fpnj/

Проф. Владимир Поломац био је гост Хиландарске истраживачке библиотеке на Државном универзитету Охаја у Колумбусу (САД) од 2. до 9. марта 2025. године. Непосредни повод за гостовање било је учешће на Првој међународној конференцији Друштва за словенске средњовековне студије, на којој је проф. Поломац представио реферат на тему A Computer-Based Stylometric Approach to Serbian Early Printed Books. Будући да Хиландарска истраживачка библиотека, као део специјалних колекција Универзитетске библиотеке Државног универзитета Охаја, представља највећу збирку словенских средњовековних рукописа на микрофилму у свету, проф. Поломац био је у прилици да током боравка истражује рукописе српских средњовековних поменика из манастира Хиландара, као и рукописе српских средњовековних повеља упућених Хиландару.

Језичка ткања

У издању Факултета педагошких наука Универзитета у Крагујевцу објављена је монографија Језичка ткања српских писаца Јелене Спасић, ванредног професора на Факултету педагошких наука и Сање Ђуровић, редовног професора на Катедри за српски језик ФИЛУМ-а.

Школа у Тршићу

Студенти србистике, Маша Макевић (2. година), Сања Вучић и Миона Пауновић (3. година), боравиле су у НОКЦ ,,Вук Караџић“ у Тршићу од 1. до 7. децембра 2024. године у Школи историје српског језика. Школа се састојала из предавања и радионица. Током боравка студенти су имали прилике да слушају предавања највећих стручњака из области дијахроније српског језика и тиме прошире своја знања.