Поштовани студенти,
Обавештавамо вас да су данас објављени конкурси за мобилност студената у оквиру Еразмус+ КА171 пројекта мобилности.
1. КОНКУРС ЗА СТУДЕНТЕ ДОКТОРСКИХ СТУДИЈА УНИВЕРЗИТЕТА У КРАГУЈЕВЦУ ЗА СТИПЕНДИРАНУ МОБИЛНОСТ У ОКВИРУ ПРОГРАМА ЕРАЗМУС+ КА171 / ЛИНК
2. КОНКУРС ЗА СТУДЕНТЕ УНИВЕРЗИТЕТА У КРАГУЈЕВЦУ ЗА СТИПЕНДИРАНУ ДУГОРОЧНУ МОБИЛНОСТ У ОКВИРУ ПРОГРАМА ЕРАЗМУС+ КА171 / ЛИНК
Рок за пријаву је 21. новембар 2024. године
Поштоване колегинице и колеге,
Обавештавамо Вас да је 11. седница Једниственог већа заказана за уторак, 29. октобра 2024. године у Амфитеатру Правног факултета.
Центар за развој каријере у сарадњи са Катедром за романистику Филолошко-уметничког факултета и ове године организује бесплатан онлајн курс француског језика на А1.1 нивоу, са циљем да студентима пружимо прилику да током студентских дана стекну нова знања и унапреде своје језичке вештине у циљу запошљавања или усавршавања у иностранству.
Курс је намењен почетницима. На конкурс се могу пријавити студенти свих нивоа студија са факултета Универзитета у Крагујевцу.
Трајање курса је 13 недеља. Настава ће се одвијати онлајн, једном недељно у трајању од 90 минута.
Пријаве је могуће поднети до 25. октобра.
,,Спакић Турс" организује одлазак на изложбу у Музеј историје уметности у Бечу за студенте ФИЛУМ-а, у периоду од 19. до 23. новембра 2024. године.
У периоду од 8. октобра 2024. до 12. јануара 2025. године у Бечу се организује изложба под називом ,,Рембрант - Хогстратен. Боја и илузија" .
Цена аранжмана је 209 е по особи и обухвата превоз туристичким аутобусом, два ноћења са доручком (континентални шведски сто) у хотелу 3*, смештај у 1/2 и 1/2+1 собама, разгледања и обиласке према програму и услуге туристичког водича током путовања.
Сви заинтересовани могу се пријавити директно у агенцији ,,Спакић турс". Рок за пријаву је 18. 10. 2024. године
Додатне информације можете наћи у понуди.
Иницијатива младих за људска права организује још једну размену младих и радионицу приповедања ,,Нити мира, заједно плетемо нову будућност”.
Размена је намењена младима узраста од 18 до 30 година и одржаће се у Приштини од 28. октобра до 03. новембра 2024. Пријаве су отворене до 20. октобра, а заинтересовани се могу пријавити путем следећег линка.
Трошкове превоза, смештаја ван Београда, као и хране за све учеснике/це програма покривају организатори.
С обзиром на то да је однос између Косова и Србије нешто с чиме се свакодневно сусрећемо у медијима и да смо непрекидно изложени негативним стереотипима о “Другом” у јавном дискурсу, регионална сарадња и дијалог између младих из Србије и са Косова су од велике важности за постизање мира. Кроз интеркултурални дијалог и заједничка искуства, овај програм има за циљ да створи простор где млади могу заједно радити на помирењу. Они ће имати прилику да се укључе у интеркултурални дијалог и мобилност, са посебним фокусом на суочавање с прошлошћу. Током радионице, учесници ће развијати вештине приповедања и користити ову технику како би заједно креирали и поделили своје приче, све у покушају да дају допринос нормализацији односа између две заједнице, створе нова пријатељства и промовишу мир.
Више информација можете видети и на сајту YIHR.
Позивају се истраживачи Универзитета у Крагујевцу (научно-истраживачка и наставна звања) да се пријаве са научном идејом за програм менторске подршке, као и повезивања са међународним истраживачима, компанијама, и кључним актерима стартап екосистема, у циљу развијања идеје до пословног модела, који ће бити презентован и међународно видљив преко Local Startup Hub и Euraxess Startup Hub платформи (https://www.euraxess.rs/serbia/euraxess-startup-hub).
Позивно писмо, где можете наћи више детаља о овом програму подршке, и Формулар за учеснике налазе се на линку.
Пријавите се, оживите своје идеје, нека оне постану виралне, и стекните могућност да освојите вредне новчане награде за најбоље идеје.
Заједно градимо мост између науке и привреде, подстичући развој научног предузетништва!
За детаљније информације можете се обратити координатору пројекта др Милошу Димитријевићу на имејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Изложба ”Лубарда – једна прича” коју су организовали Спомен – парк ”Крагујевачки октобар” и Народни музеј Шумадије у Крагујевцу отворена је у среду 11. септембра у 18 часова у Музеју ”21. октобар” поводом 50 година од смрти великог уметника.
Чине је вредна, али ретко излагана уметничка дела Петра Лубарде из Медија центра „Одбрана”, Куће легата и Музеја Југославије, који су пажљиво бирани да чине изложбену целину. Посебан допринос за упознавање живота и рада великог уметника представља документарни материјал који се први пут презентира јавности. Ауторски тим чине три кустоскиње Јелена Кнежевић (Медија центар „Одбрана”), Дина Павић (Кућа легата) и Ана Панић (Музеј Југославије). Визуелни идентитет каталога и изложбе дело је Александре Капор из Медија центра „Одбрана”.
Изложба је симболично организована на две локације, у Музеју ”21. октобар”, где чини целину са циклусом од 27 слика ”Крагујевац 1941” који је велики уметник поклонио Спомен – парку ”Крагујевачки октобар” 1969. године и у Галерији Народног музеја Шумадије где је циклус био премијерно представљен изложбом отвореном 13. октобра 1968. године. Од отварања Музеја „21.октобар“ 1976.године изложен је као део поставке и по тестаментарној жељи уметника никада није напуштао Крагујевац. Стога је у оквиру изложбе приказан уметников својеручни тестамент о поклону, каталог и позивница из 1968. године.
Петар Лубарда је био један од наших највећих уметника и један од ретких стваралаца са ових простора који је стекао међународну славу. ”Данас је Лубарда мајстор, највећи сликар свог краја и један од најсензибилнијих и најпрефињенијих сликара Европе” писао је у предговору каталога његове изложбе у галерији ”Пенелопе” у Риму 1962. године чувени Ђулио Карло Арган, историчар уметности и тадашњи градоначелник. Иако је непрекидно истраживао нове облике визуелног израза и форме, који су у зрелом и позном периоду увек били близу апстракције, никада се није потпуно одрицао предметности, као и снажног експресионистичког набоја, идеје и поруке. За Лубарду слика није била само „чиста сензација боја и облика,” већ је морала да садржи „дубљи доживљај, драму”.
На изложби ”Лубарда – једна прича” представљене слике обухватају периоду од 1933. до 1972. године, где су све слика из тридесетих година прошлог века је у власништву Дома војске Србије, у коме је велики уметник први пут имао самосталну изложбу у Београду 1933. године и које су сукцесивно од њега откупљиване. Из уметничке збирке Музеја Југославије су дела која је од друштвено – политичких и радних организација на поклон добио председник СФРЈ, Јосип Броз Тито, а из Легата Петра Лубраде су изабрана платна која до сада нису или су врло ретко излагана.
Стручно вођење кроз изложбу за студенте Филолошко-уметничког факултета биће организовано у петак 11. октобра 2024. године од 10 часова у Музеју ,,21 октобар" и од 12 часова у Галерији Народног музеја Шумадије.
Спомен–парк ,,Крагујевачки октобар” организује традиционалне Октобарске манифестације више деценија у знак сећања на жртве крагујевачке трагедије.
Овогодишњи програм почиње првим концертом у оквиру 50. музичке манифестације ,,Октобру хододарје – ОКТОХ”, под називом ,,Камерна музика Златана Вауде”, 7. октобра, у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије, са почетком у 20 часова.
Програм “Камерна музика Златана Вауде” организује се у сарадњи са Културним центром Београда. На концерту ће бити изведена дела Златана Вауде, чувеног композитора и диригента, а уједно члана првог Уметничког савета ОКТОХ-а 1975. године.
Као члан савета који је установио и започео историју традиционалне музичке манифестације ОКТОХ, Златан Вауда је остао забележен као један од уметника који је дао немерљив допринос развоју ове манифестације и њеном трајању.
Њему у част, ове године јубиларни педесети ОКТОХ, једна од најдуговечнијих музичких манифестација на овим просторима, започиње његовим ставралаштвом.
Филолошко-уметнички факултет учесник је у овогодишњем програму Октобарских манифестација. У сарадњи са Центром за студије сећања Универзитета у Крагујевцу у среду 16. октобра 2024. године, у Музеју ,,21. октобар", од 11 часова, одржаће се Јавни час ,,Политике и културе сећања III".
Овогодишњи ОКТОХ завршава се 29. октобра концертом студената ФИЛУМ-а и ученика Музичке школе „др Милоје Милојевић” у Првој крагујевачкој гимназији од 20 часова.
Министарство просвете Републике Србије расписало је конкурс за доделу студентских стипендија и кредита у школској 2024/2025. години.
Министарство за сваку школску годину расписује конкурсе:
-За доделу студентских кредита;
-За доделу студентских стипендија;
-За доделу стипендија изузетно надареним ученицима и студентима;
-За доделу студентских стипендија студентима који се образују за недостајућа занимања у области просвете;
-За доделу стипендија за ромске ученике и студенте
Рок за пријављивање на конкурсe је од 1. до 31. октобра 2024. године.
Више информација можете наћи на веб-сајту Министарства просвете.
Свечаним пријемом, који је одржан 20. септембра 2024. године у Амфитеатру Правног факултета, дочекана је нова генерација студената уписаних на основне академске студије.
Декан Факултета проф. мр Зоран Комадина у свом обраћању пожелeо је студентима добродошлицу и успешну академску годину, истакавши да Филолошко-уметнички факултет дочекује у заједницу младе људе који ће наредне четири године провести у усвајању знања и вештина, у размени идеја и стицању озбиљних животних искустава. Поред декана Факултета, бруцошима су се обратили и ректор Универзитета уз Крагујевцу, проф. др Владимир Ранковић, као и студент продекан Михаило Божовић. Свечани пријем студената употпуњен је музичким наступом студената Одсека за музичку уметност Јована Пајовића, студента хармонике и Стефана Милошевића, студента соло певања.
© 2024 Филолошко-уметнички факултет