Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Студент IV године Стеван Миловановић, студенти мастер студија Милица Радојевић и студент докторских студија Милица Марковић са Катедре за хиспанистику ФИЛУМ-а, заједно са студентима катедре Одсека за италијанске и ибероамеричке студије ФФУНС имали су прилике да учествују на 26. скупу "Jornadas iberoamericanas" и да учествују у раду 15. CEEPUS-ове међународне школе у Печују, у Мађарској у периоду од 5. до 10. маја, а у организацији Факултета друштвених наука, Универзитета у Печују.
У току свог боравка у Печују слушали су предавања на различите лингвистичке, културолошке и књижевне теме из области хиспанистике, универзитетских професора из региона Словеније, Хрватске, Румуније, Мађарске, Словачке и Чешке. Ово је била прилика да изложе сопствена студентска истраживања и то на тему из сефардских студија као и да се упознају и друже са својим колегама хиспанистима из Словеније, Хрватске, Румуније, Чешке, Словачке и Мађарске, Еквадора, Мексика, Аргентине, Бразила и Костарике.
Првог дана скупа наши студенти су имали прилике да се упознају и друже са амбасадорима Шпаније, Аргентине, Мексика, Перуа, Еквадора и Колумбије у Мађарској.
Захваљујемо се нашим студентима на овом учешћу као и свим нашим колегама хиспанистима из CEEPUS мреже. Видимо се поново у Печују.

 

 1000057546  1000057647

1000057457

Филолошко-уметнички факултет подржава студенте у њиховом залагању за функционалне институције и препознаје вредносну снагу студентских захтева за одговорно и боље друштво. Истовремено, као установа чија је једна од основних мисија образовање, Филолошко-уметнички факултет има одговорност да обезбеди одрживост наставног процеса, уважавајући нераскидиво јединство интереса наставника и студената и истовремено предупређујући изгледе да терет проблема у функционисању других институција уруши Факултет. Управа Факултета је имала више отворених разговора са студентима, организовала већи број већа са учешћем студената, укључујући и Јединствено веће Факултета, којим приликама је предочена ситуација у којој се као заједница налазимо.

Факултет је, на седници Наставно-научно-уметничког већа, донео одлуку о покретању наставе у складу са одговором надлежног министарства број 612-00-00390/2025-06 од 3.04.2025. године.

Надокнада заостале наставе из зимског семестра почиње 21.5.2025. године. Надокнада се спроводи у складу са могућностима и капацитетима, укључујући и асинхроне методе у виду постављања материјала на онлајн платформе. Надокнада зимског семестра ће трајати до краја наредне недеље, закључно са 1.6.2025.

Летњи семестар почиње 2.6.2025. године, по распореду часова који ће бити на сајту факултета, у складу са могућностима. У случају да обављање наставе у просторијама не буде изводљиво, примењиваће се горенаведени методи наставе.

Студенти ће добити информације од својих наставника у вези начина и спровођења наставе на конкретним предметима, а у складу са околностима.

Даље информације о току наставе, завршетку летњег семестра и тачном трајању истог, добијаћете у наредним данима у складу са околностима.

Факултет ће остати у сталној комуникацији са студентима и бити отворен за коришћење свих могућности предвиђених Законом, Статутом Универзитета у Крагујевцу, Статутом Факултета и другим релевантним прописима, у циљу олакшавања материјалног положаја студената. Такође, Факултет ће узети активну улогу у решавању питања на основу предлога студената у вези са обезбеђивањем услова за онлајн наставу у оквиру својих могућности, као и по свим другим питањима који су у вези са интересима студената (питање статуса мировања, студентских домова, кредита, стипендија, потребног броја ЕСПБ бодова за упис у наредне године студија, итд).

Обавештење о реализацији наставе у летњем семестру 2024/2025.

Тумачење Националног савета за високо образовање

Сагласност Министарства просвете

интернет страница Националног тела за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању (НАТ)

Обавештавамо запослене и студенте Филолошко-уметничког факултета да се, према Закону о државним и другим празницима у Републици Србији, Празник рада празнује 1. и 2. маја 2025. године. Четвртак и петак су нерадни дани, а први радни дан је понедељак, 5. мај 2025. године. 

Желимо вам пријатне предстојеће празнике!

Обавештавамо вас да Филолошко-уметнички факултет због предстојећих ускршњих празника неће радити у периоду од 18. априла до 21. априла. Први радни дан након празника биће уторак, 22. април 2025. године. 

Желимо вам пријатне празнике!

Колегијум Универзитета у Крагујевцу на седници одржаној 10. априла 2025. године издао је саопштење у коме осуђују нападе на друштвеним мрежама против ректора Универзитета у Крагујевцу проф. др Владимира Ранковића и генералног секретара Универзитета у Крагујевцу Марка Лукића,  које можете прочитати на сајту Универзитета у Крагујевцу.

У издању Филолошко-уметничког факултета изашао је из штампе трећи број фанзина ,,White riot" . Свој примерак можете наручити на страници фанзина. 

 

ilustracijawr

Министарство науке, технолошког развоја и иновација ће расписати Јавни позив за  стипендирање студената докторских академских студија и финансирање материјалних трошкова укључивања Стипендисте Министарства у рад акредитованих научноистраживачких организација.

Позив се од ове године одвија преко нове дигиталне платформе „Бирам науку“ (у даљем тексту: Платформа) коју сада користе научноистраживачке организације, кандидати и Министарство. На позив Министарства, НИО на свом корисничком профилу на Платформи формира „позиције” тј. оглашава потребан број кандидата за укључивање у научноистраживачки рад у оквиру 6 научних области: природно-математичке, техничко-технолошке, биотехничке, медицнске, друштвене и хуманситичке науке.

Рокови:

- од 7. до 14. априла 2025. године, НИО објављује позиције

- од 15. до 30. априла 2025. године кандидати подносе пријаве

- од 1. до 10. маја. 2025. године НИО евалуира пријаве.

Право учешћа по јавном позиву има дипломирани студент уписан на докторске академске студије на високошколској установи чији је оснивач Република Србија, који испуњава следеће услове: 

  • рођен је 1998. године или касније;
  • има пребивалиштем на територији Републике Србије;
  • незапослено је лице oдносно у случају добијања стипендије Министарства не може бити у радном односу (под радним односом не сматра се: уговор о делу, уговор о привременим и повременим пословима, уговор о волонтирању и др. до једне трећине радног времена рачунајући у односу на осмочасовно радно време и петодневну радну недељу);
  • на претходно завршеним нивоима студија има укупну просечну оцену најмање 8,50 (осампедесет) из свих научних области;
  • има редовност у студирању;
  • не користи друге стипендије или кредите, односно да у случају добијања стипендије

Министарства престане са њиховим коришћењем.

Кандидати приступају Платформи као е-Грађани пријавом преко сигурносног сертификата (Consent ID). Кандидати имају увид у објављене „позиције” и могу да конкуришу у више НИО за одређену научну област, при чему попуњавају пријаву и постављају тражену документацију на Платаформу. Кандидати постављају на Платформу оригиналне примерке докумената или оверене копије код јавног бележника, скениране у PDF фомрату:

1.         диплому или уверење о завршеним основним академским и мастер академским или интегрисаним студијама са наведеном просечном оценом или признату страну високошколску исправу по прописима Републике Србије (нострификовану диплому);

2.         уверење надлежног органа факултета о положеним испитима на основним, интегрисаним и мастер академским студијама, са оценама из свих предмета, као и просечном оценом на студијама за сваки степен;

3.         скениран индекс са докторских акдемских студија (све исписане стране); 

4.         уверење надлежног органа високошколске установе чији је оснивач Република Србија о упису на докторске академске студије за школску 2024/25. годину

5.         потписане препоруке два наставника са факултета (у звању: доцент или ванредни порофесор или редовни професор);

6.         потписану сагласност којом се потврђује коришћење података о личности (образац Министарства)

По истеку рока за конкурисање НИО евалуира пријаве кандидата и пратећу документацију и на Платформи потврђује сагласност о укључивању кандидата у рад НИО. Комисија Министарства обрађује пријаве кандидата и формира и објављује прелиминарну ранг листу на на веб-сајту Министрства и на Платформи. Кандидати имају право приговора искључиво на тачност податка из прелиминарне ранг листе у року од 7 дана од објављивања исте. Уколико је кандидат добио више од једне сагласности НИО, потребно је да се определи за једну НИО у року од 7 дана од објављивања прелиминарне ранг листе. Кандидат у наведеном случају потврђује на Платформи, за коју НИО се опредљује.

Уколико кандидат испуњава услове конкурса, али нема потврђену сагласност о укључивању у рад НИО, Министарство задржава право да додели стипендију кандидату који у року од 15 дана од објављивања коначне ранг листе Министарству достави  потписану и печатом оверену сагласност о укључивању у рад НИО (коју потписују руководилац НИО (директор/декан), ментор стипендисте из НИО и Стипендиста Министарства (у даљем тексту: Сагласност), у папирној форми, као и пратећу документацију која је доказ испуњености услова. 

Ради закључења уговора о стипендирању са Министрством, кандидат којем је одобрена стипендија доставља Министарству у папирној форми потписану и печатом оверену Сагласност и документацију из које произилази испуњеност услова конкурса.

Посебним Уговором са НИО, у чији рад је Стипендиста Министарства укључен, Министарство уређује питања обезбеђивања услова ангажовања Стипендисте и покривања дела материјалних трошкова за научноистраживачки рад Стипендисте Министарства на програмима НИО.

За све неопходне допунске информације у вези са реализацијом Јавног позива можете се обратити Јелени Мандић на имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или телефоном 011/363-1908.

 

I

Филолошко-уметнички факултет недвосмислено подржава студентске захтеве; наши студенти и њихове активности утемељене на снажној афирмацији хуманих вредности су у историји записали наш факултет, универзитет и град као место младости, знања и врлине. Заставе Универзитета у Крагујевцу и Града Крагујевца које су носили и носе кроз Србију показују и да веома добро познају, поштују и негују најлепши грађански патриотизам.

II

Као чланица универзитета који баштини заметак високог образовања у Србији, у пуној мери афирмишемо и заступамо његов значај и углед; одбацујемо, без изузетка, све чинове усмерене против универзитета; осуђујемо несхватљиве чинове физичкога насиља, све негативне јавне иступе, вербалне и административно-правне притиске према свим члановима академске заједнице, а нарочито студентима и водећим фигурама високог образовања; одмерен и концилијентан јавни наступ је обавеза сваког члана не само академске заједнице, него и сваког члана друштва; снажно се залажемо за повлачење и ревидирање свих штетних правних аката, а посебно Уредбе о измени Уредбе о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета.

III

С пуном свешћу о одговорности према студентима, универзитету и друштву у целини, у условима изостанка конструктивног приступа решењу проблема од стране надлежних институција, придружујемо се апелу да се отвори простор за дијалог у академској и широј друштвеној јавности о свеобухватним модалитетима изласка из постојеће кризе који ће истовремено гарантовати континуитет студентског ангажовања до пуног испуњења захтева и одрживост како научноистраживачке и уметничкоистраживачке, тако и наставне активности. У смислу Закључака Колегијума Универзитета у Крагујевцу и обавезом Факултета према истима, а у којим се изражава озбиљна забринутост због опасности од губитка академске године, обавештавамо све студенте и запослене да је Филолошко-уметничком факултету потребно 26 недеља да у складу са стандардима квалитета и важећом регулативом надокнади наставу и испите, подразумевајући рад без годишњих одмора за запослене.

IV

Сходно томе, сагласни смо да изгубљена школска година, која се десила само у годинама Другог светског рата, не треба више никада да се догоди. Верујемо и да по напорима које смо као ученици, студенти и наставници уложили у континуитет образовања током НАТО агресије и пандемије можемо да ценимо до каквих би негативних последица евентуални губитак године довео по студенте, средњошколце – будуће студенте, наставнике, сараднике и административне раднике универзитета, као и по друштво у целини.  Стога, отворено и одговорно изражавамо став да ова генерација нарочито, али и све генерације које долазе, заслужују да студентска борба не исходује било којом формом ускраћивања, већ да добије свој пуни смисао – кроз очувано право на образовање и кроз остварене захтеве за праведнијим друштвом. Зато верујемо да није време за поделу између подршке студентима и одговорности према образовању, већ за одговорно и обухватно обједињавање ова два циља. У том смислу, позивамо на отворен дијалог, без одлагања, између свих актера, како би се пронашло решење које ће омогућити да се академска година у потпуности реализује, уз уважавање и подршку праву студената да активно наставе да раде на испуњењу захтева. Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу се у том смислу ставља на располагање свим релевантним актерима и друштву у целини.

Информације за студенте из Закључака Колегијума Универзитета у Крагујевцу

Драги студенти,

Срдачно вам честитамо 4. април – Дан студената!

Увек остајте верни вредностима знања, критичког мишљења и људског достојанства.
Хвала вам што својим присуством и ангажовањем чините наш факултет и друштво бољим местом.

Срећан Дан студената!

Катедра за хармонику најављује концерт акоредониста Јована Пајовића и Милоша Миливојевића, студената из класе мр Владимира Благојевића, редовног професора, који ће се одржати у понедељак 7. априла 2025. године, у Кући Ђуре Јакшића у 18 часова.

На програму ће се наћи дела: Ј. С. Баха, J. Ганцера, А. Еспинозе, Д. Скарлатија, С. Губајдулина, Ф. Менделсона, П. И. Чајковског, У. Ројко, М. Мошковског.

Улаз је бесплатан!

Програм

Добро дошли!

KONCERT harmonike VII april baner za drustvene mreze 1080x1920