Катедра за гудачке и трзачке инструменте Филолошко-уметничког факултета организује гостовање виолончелисткиње Ане Топаловић са Конзерваторијума Рихард Вагнер из Аустрије, која ће одржати предавање и концерт у понедељак, 2. децембра 2024. године у Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу. Виолончелисткиња Топаловић ће одржати предавање и радионицу у периоду од 11 до 13 часова у коме ће представити електрично виолончело, модерне технике и нове перспективе, а истога дана сви заинтересовани моћи ће и да послушају концерт који ће бити одржан од 17 часова.
Пројекат је подржан од стране Аустријског културног форума.
Улаз је бесплатан.
Добро дошли!
Задовољство нам је да вас позовемо да присуствујете концерту студената Катедре за гудачке и трзачке инструменте ФИЛУМ-а који ће се одржати у среду 28. новембра 2024, у 18.00 часова у Кући Ђуре Јакшића. На концерту наступају студенти из класа ддр ум. Наташе Петровић, редовног професора, мр Срђана Стошића, редовног професора, мр Милутина Младеновића, редовног професора, мр Александре Милановић, ванредног професора мр Јелене Роквић, ванредног професора и Ирине Васовић, сарадникa, уз клавирску сарадњу др ум. Сањe Четровић, уметничког сарадника, мр Невене Глигорић, самосталног ум. сарадника и др ум. Марије Тимотијевић, асистента.
Добро дошли!
Позивамо вас на концерт Хора дечјег културног центра Београд који ће бити одржан у суботу, 23. новембра 2024. године у Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу, од 10.45 часова.
Концерт ће се одржати у склопу програма Националног научног скупа са међународним учешћем и међународног такмичења из солфеђа: Scientia et musica - SEM у организацији Филолошко-уметничког факултета.
На програму су: Бизе, Бетовен, Парезановић, Иванов, Бичевска, Абба, ЗАЗ, македонске, српске и шпанске песме.
Улаз је бесплатан.
Добро дошли!
У четвртак 14. новембра у Галерији Домжале, у Словенији, отворена је изложба остварења професора ФИЛУМ-а Небојше Савовића Неса, Видана Папића, Милице Антонијевић, Владимира Ранковића и Бојана Оташевића под називом 5filUM, претходно представљена у галеријама у Пули и у Ријеци.
У пратећем тексту, Јуриј Смоле, професор на љубљанској Академији ликовних уметности и дизајна и уредник ликовног програма Галерије Домжале, поред осталог, написао је: „Разноврсни уметнички изрази [aуторa] сведоче о актуелности ликовне уметности у Србији, сувереном уласку модернистичких пракси и веома високом нивоу њиховог уметничког стваралаштва.
Небојша Савовић Нес је вајар са доказаним мајсторством у камену, што га у својој јединственој поетици чини разумљивим гледаоцу, кроз преношење мотива из природе, симболично и истовремено натуралистички ствара камену целину.
Бојан Оташевић на занимљив начин спаја меланхолију приказаних фигура с дивљим контрастима и комплементарним бојама које их чине монументалнима и истичу се својим експресивним колоритом.
Милица Антонијевић на изванредан начин и у већим форматима него што је то уобичајено за графику репродукује теселације и представља антропоморфне фигуре. Она мајсторски влада графичким техникама и постављањем композиције у прави формат.
Владимир Ранковић својим се бележењем на изузетно осетљив начин бави просторима и стварима у њима, документујући време и оно што остаје, пролазност, нестајање и поетику мена.
Видан Папић фокусиран је на текстове које вешто смешта у поп-естетику, како би кроз врата, својим флешбековима, поетиком и веризмима допрео до гледаоца.“
Отварање изложбе пратио је разговор уметника са професором Смолеом, а потом и са публиком.
Изложба се може видети до 5. децембра 2024. године.
© 2024 Филолошко-уметнички факултет