Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Имајући у виду објективну спреченост студената да редовно похађају наставу, полажу испите и испуњавају студијске обавезе, Факултет предлаже мере које имају за циљ да омогуће завршетак академске године у институционалним оквирима уз очување квалитета наставе, знања и исхода, да заштите права и интересе студената и факултета, као и да сачувају академски интегритет и принципе правичности према свим студентима.

1. Продужавање и/или проширење испитних рокова

  • Омогућити додатни испитни рок или проширити планирани мартовски рок, како би се свим студентима омогућила надокнада испитних обавеза без нарушавања рокова за упис наредне године.

2. Подршка при задржавању буџетског статуса

  • Универзитет у Крагујевцу упутио је председнику владе и надлежном министарству иницијативу да се студентима који су због објективних околности омогући задржавање статуса студента на буџета са реализованих 36 уместо 48 ЕСПБ.

3. Снижавање прага за упис у наредну годину

  • Универзитет у Крагујевцу упутио је председнику владе и надлежном министарству иницијативу да се праг за упис у наредну академску годину снизи са 37 на 28 ЕСПБ за све студенте.

4. Подршка при коришћењу студентских права током лета

  • Универзитет у Крагујевцу упутио је председнику владе и надлежном министарству иницијативу да се студентима који током лета полажу испите или имају друге студијске обавезе, омогући коришћење студентског дома по субвенционисаним условима, без обзира на текући број бодова или статус.

Препорука наставном особљу у погледу реализације наставе и испита

Факултет подсећа наставно особље да, у складу са прописима и академском аутономијом, наставници имају дискреционо право да уважавају специфичне околности настале због блокаде приликом организације наставе и полагања испита, када је то могуће и оправдано. Ово право подразумева могућност:

  • прилагођавања метода провере знања,
  • избора наставног материјала у оквиру исхода учења,
  • као и флексибилности у организацији консултација и надокнада,
    у мери у којој се не доводи у питање стручни, педагошки и акредитацијски интегритет студијског програма.

Факултет стоји на становишту да наставници имају право и одговорност да заштите и квалитет наставе и реалност у којој се одвија, уз поштовање академске етике, једнакости и свих облика студијске легитимности.

Факултет верује да је примена наведених мера нужан и оправдан одговор на изазове који су погодили и студенте и наставнике, уз настојање да се у отежаним околностима омогући одржавање квалитета студија и пружи подршка студентима.

Факултет остаје опредељен за принципе правичности, одговорности и подршке, и позива све чланове академске заједнице да, у оквиру својих надлежности, допринесу што успешнијем окончању академске године. Уверени смо да заједничким напором можемо одговорити на изазове на начин достојан високошколске установе.

Декански колегијум Филолошко-уметничког факултета

 

 

Научни скуп младих филолога Србије под називом Савремена проучавања језика и књижевности одржан је 22. јуна 2025. године у организацији Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. Скуп је реализован онлајн путем платформе Google Meet, а окупио је младе истраживаче са свих филолошких факултета у земљи.

У оквиру сесије отварања скупа све присутне поздравио је декан Филолошко-уметничког факултета проф. др Никола Бубања, у име Универзитета у Крагујевцу, проректорка за наставу и студентска питања проф. др Лозица Ивановић, продекан за науку и међународну сарадњу ФИЛУМ-а, проф. др Сања Ђуровић, уредници зборника за језик и књижевност, проф. др Даница Јеротијевић Тишма и проф. др Мирјана Секулић. 

У оквиру програма одржано је осам секција – по четири лингвистичке и књижевне – у преподневном и поподневном термину. Изложено је укупно 60 реферата: 30 из области лингвистике и 30 из области књижевности. Скупу су присуствовали студенти и млади истраживачи са различитих универзитета у Србији – из Крагујевца, Београда, Новог Сада, Ниша и Косовске Митровице.

Секције су протекле у конструктивној атмосфери, уз значајне дискусије и размену идеја из различитих филолошких области – од синтаксе и когнитивне лингвистике до савремених књижевних токова и стилских анализа. У раду секција поред излагача, учествовали су наставници, сарадници и истраживачи са Филолошко-уметничког факултета.

И овогодишњи скуп потврдио је важност неговања истраживачког духа код младих филолога и допринео умрежавању будућих научника у области хуманистике. Организатори изражавају задовољство интересовањем и учешћем младих филолога и надају се да ће скуп наставити да се развија и умрежава научну заједницу у све ширем академском простору.

Филолошко-уметнички факултет планира реализацију пријемног испита за упис нове генерације студената у академску 2025/2026. годину. Тачан датум одржавања пријемног испита биће накнадно објављен, након доношења одлуке Владе Републике Србије о уписним квотама, као и стручног упутства за спровођење уписа у прву годину основних академских студија.

Све релевантне информације биће благовремено доступне на званичној интернет страници Факултета.

Молимо кандидате да редовно прате обавештења.

Фондација Szépirodalmi Figyelő, у сарадњи са преводилачким тимом Александера Уркома, ове године је на мађарском језику објавила збирку песама “Тhe Clash” Драгана Бошковића, редовног професора на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Поводом овог значајног догађаја, промоција књиге одржана је у петак, 13. јуна, у салону културног центра Balkan Heritage. (Balkan Heritage Cultural Center)

На догађају је присуствовао сам аутор, чланови преводилачког тима, као и сарадници Фондације Szépirodalmi Figyelő. Гости су имали прилику да из прве руке сазнају више о стваралачком и преводилачком раду који стоји иза овог јединственог дела.

Промоцију је водила Маргит Гарајски, позната позоришна редитељка, драматург и преводилац.

IMG f1c9466f1f41e9297513f34860afa3f5 V  IMG a9942b63c7afe8e12ac372d3447aea23 V

IMG aae964e92015eddf78ed9dff7916c60a V