Имајући у виду објективну спреченост студената да редовно похађају наставу, полажу испите и испуњавају студијске обавезе, Факултет предлаже мере које имају за циљ да омогуће завршетак академске године у институционалним оквирима уз очување квалитета наставе, знања и исхода, да заштите права и интересе студената и факултета, као и да сачувају академски интегритет и принципе правичности према свим студентима.
1. Продужавање и/или проширење испитних рокова
2. Подршка при задржавању буџетског статуса
3. Снижавање прага за упис у наредну годину
4. Подршка при коришћењу студентских права током лета
Препорука наставном особљу у погледу реализације наставе и испита
Факултет подсећа наставно особље да, у складу са прописима и академском аутономијом, наставници имају дискреционо право да уважавају специфичне околности настале због блокаде приликом организације наставе и полагања испита, када је то могуће и оправдано. Ово право подразумева могућност:
Факултет стоји на становишту да наставници имају право и одговорност да заштите и квалитет наставе и реалност у којој се одвија, уз поштовање академске етике, једнакости и свих облика студијске легитимности.
Факултет верује да је примена наведених мера нужан и оправдан одговор на изазове који су погодили и студенте и наставнике, уз настојање да се у отежаним околностима омогући одржавање квалитета студија и пружи подршка студентима.
Факултет остаје опредељен за принципе правичности, одговорности и подршке, и позива све чланове академске заједнице да, у оквиру својих надлежности, допринесу што успешнијем окончању академске године. Уверени смо да заједничким напором можемо одговорити на изазове на начин достојан високошколске установе.
Декански колегијум Филолошко-уметничког факултета
Научни скуп младих филолога Србије под називом Савремена проучавања језика и књижевности одржан је 22. јуна 2025. године у организацији Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. Скуп је реализован онлајн путем платформе Google Meet, а окупио је младе истраживаче са свих филолошких факултета у земљи.
У оквиру сесије отварања скупа све присутне поздравио је декан Филолошко-уметничког факултета проф. др Никола Бубања, у име Универзитета у Крагујевцу, проректорка за наставу и студентска питања проф. др Лозица Ивановић, продекан за науку и међународну сарадњу ФИЛУМ-а, проф. др Сања Ђуровић, уредници зборника за језик и књижевност, проф. др Даница Јеротијевић Тишма и проф. др Мирјана Секулић.
У оквиру програма одржано је осам секција – по четири лингвистичке и књижевне – у преподневном и поподневном термину. Изложено је укупно 60 реферата: 30 из области лингвистике и 30 из области књижевности. Скупу су присуствовали студенти и млади истраживачи са различитих универзитета у Србији – из Крагујевца, Београда, Новог Сада, Ниша и Косовске Митровице.
Секције су протекле у конструктивној атмосфери, уз значајне дискусије и размену идеја из различитих филолошких области – од синтаксе и когнитивне лингвистике до савремених књижевних токова и стилских анализа. У раду секција поред излагача, учествовали су наставници, сарадници и истраживачи са Филолошко-уметничког факултета.
И овогодишњи скуп потврдио је важност неговања истраживачког духа код младих филолога и допринео умрежавању будућих научника у области хуманистике. Организатори изражавају задовољство интересовањем и учешћем младих филолога и надају се да ће скуп наставити да се развија и умрежава научну заједницу у све ширем академском простору.
Филолошко-уметнички факултет планира реализацију пријемног испита за упис нове генерације студената у академску 2025/2026. годину. Тачан датум одржавања пријемног испита биће накнадно објављен, након доношења одлуке Владе Републике Србије о уписним квотама, као и стручног упутства за спровођење уписа у прву годину основних академских студија.
Све релевантне информације биће благовремено доступне на званичној интернет страници Факултета.
Молимо кандидате да редовно прате обавештења.
Фондација Szépirodalmi Figyelő, у сарадњи са преводилачким тимом Александера Уркома, ове године је на мађарском језику објавила збирку песама “Тhe Clash” Драгана Бошковића, редовног професора на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Поводом овог значајног догађаја, промоција књиге одржана је у петак, 13. јуна, у салону културног центра Balkan Heritage. (Balkan Heritage Cultural Center)
На догађају је присуствовао сам аутор, чланови преводилачког тима, као и сарадници Фондације Szépirodalmi Figyelő. Гости су имали прилику да из прве руке сазнају више о стваралачком и преводилачком раду који стоји иза овог јединственог дела.
Промоцију је водила Маргит Гарајски, позната позоришна редитељка, драматург и преводилац.
© 2025 Филолошко-уметнички факултет