Др ум. Мишо Филиповац, ванр. проф. на Катедри за ликовну уметност, одржаће предавање по позиву у среду 23. октобра у 14 часова, у Мултимедијалној сали Универзитета у Нишу, у оквиру претећег програма пројекта/изложбе „Мали формат 2024“, а поводом обележавања дана Факултета уметности у Нишу. Филиповац се педагошким и излагачким радом бави преко 15 година. Делује искључиво у домену цртежа. Младим ствараоцима ће покушати да приближи искуство и пут скицен блока, индивидуалног приступа и размишљања кроз цртање, све до галеријског простора, публике и критике, признања и награда.
На 67. Октобарском салону који је свечано отворен 10. октобра у Народном музеју у Шапцу, жири Салона који је био у саставу др Оливер Томић, историчар уметности (председник жирија) и мр Катарина Зарић, професорка графике на ФЛУ у Београду, доделио је редовној професорки мр Милици Антонијевић, са Kатедре за ликовну уметност ФИЛУМ-а, награду у категорији графика за Воде заборава у техници високе штампе, у конкуренцији од 65 радова. Осим ове, додељене су и награде у категорији сликарство, скулптура и Игор Белохлавек за млађе ауторе.
Селекцију је чинило 50 аутора по позиву који су награђивани на последњих двадесет салона. Ове године обележено је 70 година Салона ( 1954 – 2024.) и 90 година Народног музеја у Шапцу.
У образложењу жирија се између осталог наводи:
...“Обично се под графиком подразумева дело мањег формата, најчешће на папиру, којим је лако руковати, али ово је рад сасвим другачијег типа. Пре свега, одликује се монументалношћу у рангу великих уља на платну или таписерија...“ Ова иманентна флуидност намене и материјала назначена је и у наслову дела. Милица Антонијевић је, при томе, у његовој реализацији паралелно користила апстракцију и фигурацију, а истовремено остварила идеалан спој силуете са дочараном текстуром ( крљушти, таласи, влакна)"
Честитамо професорки Антонијевић на постигнутом успеху.
Центар за развој каријере у сарадњи са Катедром за романистику Филолошко-уметничког факултета и ове године организује бесплатан онлајн курс француског језика на А1.1 нивоу, са циљем да студентима пружимо прилику да током студентских дана стекну нова знања и унапреде своје језичке вештине у циљу запошљавања или усавршавања у иностранству.
Курс је намењен почетницима. На конкурс се могу пријавити студенти свих нивоа студија са факултета Универзитета у Крагујевцу.
Трајање курса је 13 недеља. Настава ће се одвијати онлајн, једном недељно у трајању од 90 минута.
Пријаве је могуће поднети до 25. октобра.
21.10.2024 Кућа Ђуре Јакшића
12.00 Модул Виола
13.00 Модул Хармоника
14.00 Модул Флаута
© 2024 Филолошко-уметнички факултет