Иницијатива младих за људска права организује још једну размену младих и радионицу приповедања ,,Нити мира, заједно плетемо нову будућност”.
Размена је намењена младима узраста од 18 до 30 година и одржаће се у Приштини од 28. октобра до 03. новембра 2024. Пријаве су отворене до 20. октобра, а заинтересовани се могу пријавити путем следећег линка.
Трошкове превоза, смештаја ван Београда, као и хране за све учеснике/це програма покривају организатори.
С обзиром на то да је однос између Косова и Србије нешто с чиме се свакодневно сусрећемо у медијима и да смо непрекидно изложени негативним стереотипима о “Другом” у јавном дискурсу, регионална сарадња и дијалог између младих из Србије и са Косова су од велике важности за постизање мира. Кроз интеркултурални дијалог и заједничка искуства, овај програм има за циљ да створи простор где млади могу заједно радити на помирењу. Они ће имати прилику да се укључе у интеркултурални дијалог и мобилност, са посебним фокусом на суочавање с прошлошћу. Током радионице, учесници ће развијати вештине приповедања и користити ову технику како би заједно креирали и поделили своје приче, све у покушају да дају допринос нормализацији односа између две заједнице, створе нова пријатељства и промовишу мир.
Више информација можете видети и на сајту YIHR.
Прво место на конкурсу за хаику на шпанском и каталонском језику Института Сервантес освојио је Стеван Миловановић, студент шпанског језика и хиспанских књижевности Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу. Обележавајући Европски дан језика 26. септембра 2024. године Институт Сервантес први пут је организовао овај конкурс у сарадњи са EUNIC-ом Србија.
Шта је хаику? Хаику хвата тренутак, моменат, сцену описану на најнепосреднији и најдиректнији могући начин тако да читалац може јасно да је визуализује, а пре свега да уочи емоцију која се жели пренети.
Структура: 17 слогова у три стиха:
I стих: а) 5 слогова или б) 6 слогова
II стих: а) 7 слогова или б) 6 слогова
III стих: 5 слогова
Честитамо!
У оквиру обележавања дана Факултета уметности у Нишу, Департман за ликовне уметности заједно са Факултетом и ове године реализује изложбу студентских радова Мали формат са циљем успостављања континуиране излагачке праксе и сарадње са Факултетима/Академијама уметности, институцијама културе, колегама и студентима.
Изложба студентских радова Мали формат, која ће бити приказана, у понедељак 14. октобра, од 18 часова у Галерији Универзитета, Универзитетске библиотеке “Никола Тесла” и у Мултимедијалној сали Универзитета, истиче значај технике Цртежа и радова који линијом излазе у поље проширених могућности. Укључује како класичне цртаће технике тако и истраживачке експерименталне радове малог формата који проширују изражајне могућности цртежа на папиру.
На позив за учешће у овој манифестацији одазвао се и Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу.
Изложба обухвата преко 150 студената излагача и око тридесет професора и ментора. Нишкој публици биће приказано преко 250 радова.
У току трајање изложбе предвиђени су пратећи програми: предавање: „Мали формат као начин свакодневног промишљања“, др ум. Мишо Филиповац, ванр. профeсор са Филолошко-уметничког факултета, затим концерти студената са Департмана за музичке уметности, ФУ у Нишу, као и вођење кроз изложбу у сарадњи са студентим излагачима.
Изложба за све посетиоце отворена је до 25. октобра 2024. године.
Позивамо вас на отварање изложбе графика „Сећања нас воде тамо где треба да идемо“ Александре Ивановић, студенткиње ФИЛУМ-а, које ће се одржати у понедељак 14. октобра 2024. године у Галерији Арт у Крагујевцу (улица Др Илије Коловића број 25), од 19 часова. Овом изложбом Александра Ивановић завршава мастер академске студије Ликовних уметности, модул Графика.
Заинтересовани ће изложбу моћи да виде у уторак 15. октобра, од 9 до 20 часова.
Добро дошли!
© 2025 Филолошко-уметнички факултет