У четвртак 28. новембра у 19 сати, у Галерији Дома омладине у Крагујевцу, биће отворена изложба плаката студаната ФИЛУМ-a, која се приређује у оквиру кампање 16 дана активизма против насиља над женама. Представљени су плакати Нађе Басарић, Саре Вуковић, Марте Вучинић, Тее Грбовић, Данице Денић, Милице Јаковљевић, Ане Јовановић, Александре Милановић, Маше Могић, Немање Обрадовића, Мине Радовић, Катарине Радосављевић, Ивоне Савовић, Анастасије Станковић, Магдалене Тијанић и Митре Штетић. Изложена остварења настала су на настави код професора Ирене Кнежевић, Видана Папића и Немање Драгојловића.
Теа Грбовић Мина Радовић
Александра Милановић Немања Обрадовић
Катарина Радосављевић
У Сали за седнице Ректората Универзитета у Крагујевцу одржан је 25. новембра 2024. године међународни научни округли сто под називом Старо словенско писано и штампано наслеђе и информационе технологије. Округли сто је организован уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Немачке агенције за академску размену (DAAD) у оквиру међународног билатералног научног пројекта Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа који заједнички организују Катедра за српски језик ФИЛУМ-а (руководилац проф. др Владимир Поломац) и Институт за славистику Универзитета у Фрајбургу (руководилац проф. др Ахим Рабус), као и уз подршку Министарства културе Републике Србије оквиру пројекта Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа (руководилац проф. др Владимир Поломац). На округлом столу је поднесено пет реферата који разматрају различите аспекте употребе информационих технологија у проучавању старог словенског и српског писаног и штампаног наслеђа: др Марија Ђокић Петровић (Грац), проф. др Михаило Поповић (Беч) и проф. др Владимир Поломац (Крагујевац) говорили су о препознавању именованих ентитета у српским средњовековним рукописима, Мартин Мајндл (Фрајбург) о могућностима, ограничењима и перспективама квантитативних истраживања у палеославистици, Елена Ренје (Фрајбург) о компјутерским методама за идентификацији писара у црквенословенским рукописима, Марко Милошевић (Крагујевац) о дигиталном приступу истраживању рукописа Гаврила Стефановића Венцловића, а Ана Марија Павловић (Крагујевац) о првим корацима у креирању HTR модела за аутоматско рашчитавање српскословенских рукописа. Као дискутантни на округлом столу учествовали су и проф. др Ахим Рабус и др Ана Журавељ са Института за славистику из Фрајбурга.
Група студената Филолошко-уметничког факултета посетила је Музеј историје уметности у Бечу и, уз стручно вођење, видела је изложбу посвећену Рембранту и Хогстратену, двојици уметника холандског Златног доба. Поред слика које се чувају у бечком Музеју, ову већ сада веома хваљену изложбу чине и дела позајмљена из Амстeрдама, Хага, Париза, Лондона, Мадрида, Њујорка.
Током боравка у Бечу, нашло се времена и за индивидуалне посете другим музејума и галеријама – Музеју Леополд, Кунстфоруму (у којем је изложба слика, цртежа, списа, скулптура и графика Пола Гогена), Аустријској галерији Белведере…
Искуства и знања стечена на овом путовању многима ће бити подстицај за будући рад и важан додатак уметничком образовању.
Позивамо све наставнике и истраживаче заинтересоване за чланство у Local EURAXESS Startup Hub-у ( https://localhub.rs/ ) да присуствују Инфо дану који ће се одржати 3. децембра у 12 часова, у Библиотеци Филолошко-уметничког факултета (у Другој гимназији).
Овај пројекат је осмишљен као иновативни програм који подстиче сарадњу између истраживача, предузетника и стартап екосистема, како би се истраживачима помогло да своје идеје и иновације претворе у успешне пословне подухвате.
Агенда је следећа:
презентација активности на пројекту (15 мин.);
презентација EURAXESS Startup Hub ( https://www.euraxess.rs/serbia/euraxess-startup-hub ) и Local EURAXESS Startup Hub ( https://localhub.rs/ ) платформи, као и користи за чланове, са акцентом на програм подршке научном предузетништву (15 мин.);
питања и одговори (15 мин.)
© 2025 Филолошко-уметнички факултет