Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Позивамо вас да присуствујете солистичком концерту Милице Букарице, студенткиње клавира из класе др ум. Јоване Радовановић, редовне професорке на Филолошко-уметничком факултету. Концерт ће биће одржан у Универзитетској галерији, у четвртак 19. септембра 2024. године, од 18 часова. 

На програму концерта наћи ће се композиције: Ј. С. Баха, В. А. Моцарта, Ф. Листа, Ф. Менделсона

Улаз је бесплатан!

Добро дошли!

Plakat Bukarica Kragujevac page 0001

Позивамо вас да присуствујете јавној одбрани мастер рада пијанисте Вељка Петровића, студента мастер академских студија камерне музике из класе редовног професора Борислава Чичовачког, којa ће бити одржанa у Свечаној сали Прве крагујевачке гиманазије у Крагујевцу, 20. септембра 2024. године од 20.00 часова.

Учествују:
Ката Стојановић, виолина
Марта Мезеи, сопран
Анастасија Радосављевић, виолина
Александар Стојановић, виолина
Михајло Веселиновић, виола
Јелена Петровић, виолончело
Борислав Чичовачки, обоа

 

Улаз је бесплатан!

Добро дошли!

klavir 2024 sep page 0001

И ове академске 2024/2025. године, Центар за студије сећања при Универзитету у Крагујевцу, као и у претходне три године, организује курсеве у оквиру програма Студија Холокауста. Ова академска година је и последња година организације курсева. Полазници курсева у претходним академским годинама препознали су значај ових студија и прилику да допуне, прошире своја знања из разних области које су понуђени курсеви пружили – о чему сведоче велико интересовање и постигнућа :

  • 212 положених испита
  • Велики броја слушалаца из академског и јавног сектора
  • Јавна и комеморативна предавања предавача и полазника – СКЦ, Музеј 21. октобар, Универзитетска галерија
  • Пројекција филмова о Холокаусту
  • Манифестација Дани јеврејске културе
  • Три зборника радова полазника курсева
  • Посета Меморијалном комплексу Старо сајмиште и Сефардском гробљу
  • Тематски број о Холокаусту у часопису од националног значајa

ЦЕНТАР ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА (ЦСС) при Универзитету у Крагујевцу основан је 2020. године с циљем да окупи и понуди интердисциплинарну и мултидисциплинарну платформу за истраживаче који раде на пољу културног памћења у најширем смислу.

Интернационална организација с центром у Сједињеним Америчким Државама, Claims Conference, одобрила је финансијску подршку да се по први пут у Србији покрену Студије Холокауста при Универзитету у Крагујевцу. Студије Холокауста осмишљене су с циљем да се студенти различитих профила, пре свега друштвено-хуманистичких наука заинтересују да се упознају с историјским контекстом који је претходио и за директну последицу имао Холокауст. Предавања из програма Студија Холокауста покривају најразличитије области: књижевност, уметност, културу сећања, јеврејску културу, историју, права итд. Овако конципиране студије постоје као такве први пут у Србији од 2021. године, а од несумњивог је значаја што се оне покрећу у Крагујевцу јер оваквом делатношћу Крагујевац се са својом историјом двадесетог века мапира као место сећања.

Позивамо студенте различитих профила основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Крагујевцу да у академској 2024/2025. години искористе ову значајну прилику и да у организацији ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА похађају бесплатне курсеве у оквиру Студија Холокауста. Предавања се одржавају у просторијама Универзитета у Крагујевцу, а за студенте који нису у могућности да физички присуствују, омогућен је онлајн приступ предавањима.

Студентима који буду похађали курсеве, остварени резултати ће сходно  правилнику о вредновању ваннаставних активности студената (https://www.kg.ac.rs/Docs/Pravilnik%20o%20vrednovanju%20vannastavnih%20aktivnosti%20studenata.pdf) бити унети у додатку дипломи под ознаком ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА. Студенти добијају сертификате Центра о одслушаним/положеним испитима, тј. курсевима на крају сваког семестра.

Сви заинтересовани студенти могу да се пријаве за курсеве преко google упитника. Студенти се могу пријавити на све курсеве који их интересују – нема ограничења у броју, али молимо све заинтересоване да се пријаве за курсеве које ће и слушати како бисмо оптимално организовали наставу.

Линк за пријаву: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfTE8d9aHOnIGwzCCDR2LWsL8EfNPWD6yu3MkFEgGmMiIVkYQ/viewform?usp=sf_link

 

ВАЖНО:  Курсеви почињу током октобра месеца – курс Увод у Холокауст почиње 25.09.2024. Пријављени полазници биће обавештени преко мејла о распореду предавања.

За сва питања можете нам се обратити мејлом на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. Заинтересовани могу добити и силабусе у пуној верзији.

Предавања за зимски семестар почињу у интервалу од прве недеље до треће недеље октобра месеца – могуће је и накнадно пријављивање.

Надамо се да ћете се пријавити и да ћемо испунити Ваша очекивања и интересовања.

                                                          Управник Центра за студије сећања

проф. др Катарина Мелић

Позив

Фондација Милош Карадаглић расписала је конкурс за доделу стипендија и грантова уметницима и организацијама из Црне Горе и региона.
Након успешног првог циклуса стипендија, Фондација ће, у сарадњи са реномираним партнерима Adriatic Marinas (Порто Монтенегро), Оnе Црна Гора и Електропривреда Црне Горе, поново подржати талентоване појединце и организације из Црне Горе, као и из ширег региона Западног Балкана.
Обезбеђене су две стипендије за школовање у области класичне музике, затим један програм подршке за аудио-визуелни пројекат, као и до три гранта за финансирање и дофинансирање културно-уметничких пројеката.
Процес евалуације и одабира стипендиста и грантова вршиће стручни жири састављен од истакнутих професионалаца из области уметности и културе: Милош Карадаглић, председник жирија, Шејла Камерић, међународно призната визуелна уметница из Босне и Херцеговине, Жељка Удовичић Плештина, драматуршкиња из Хрватске, Сер Роџер Рајт, дугогодишњи директор ББЦ радија и престижног Промс фестивала из Велике Британије, Илија Суботић, директор Црногорског народног позоришта.

Фондација и њени партнери додељују две стипендије од по 10.000 евра у бруто износу за подршку пунолетним студентима који започињу или већ похађају наставу на високошколским установама из области класичне музике.
Фондација ће и, програмом подршке за аудио-визуелни пројекат, пружити до 100 сати бесплатног коришћења музичког или 50 сати видео-студија Synchro 360 у Порто Монтенегру.
Та јединствена прилика доступна је креативцима из целог региона који се баве аудио-визуелном продукцијом, без обзира на ниво образовања или године уметничког искуства.
На крају, Фондација расписује конкурс за до три гранта за финансирање и дофинансирање културно-уметничких пројеката. Укупан износ од 20.000 евра у бруто износу биће расподељен између највише три апликанта. Конкурс је отворен за невладине организације и привредне субјекте регистроване на територији Западног Балкана, који су активни у области културе.

Конкурс је отворен до 13. октобра.
Пријаве се подносе од 13. септембра до 13. октобра, а више детаља о конкурсу и начину пријављивања доступно је на званичној страници Фондације.