Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Позивамо вас на Национални научни скуп са међународним учешћем и међународно такмичење из солфеђа: Scientia et musica - SEM које организује Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу.

Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу организује четврти по реду Национални научни скуп са међународним учешћем и међународно такмичење из солфеђа: Scientia et musica ̶ SEM. На Националном научном скупу са међународним учешћем, осим из области музичке педагогије, биће могуће дискутовати и на теме из области музичке теорије, музикологије, етномузикологије, сакралне музике, психологије и филозофије музике, језика и музике и других области, док се такмичење из солфеђа организује за све ученике средње музичке школе и студенте свих модула и година основних студија.

Тема овогодишњег скупа је: ,,Образовање личности у музичком, религијском и културолошком контексту праксе данас".

Пројекат ће се одржати 23. и 24. новембра 2024. године.

Ове године пленарно предавање одржаће др Срђан Тепарић, доцент Факултета музичке уметности Универзитета уметности у Београду, док су гости скупа колеге из САД, Шпаније, Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије.

Имаћемо и част да у оквиру програма организујемо два концерта: концерт дечјег хора Дечјег културног центра Београд на отварању и концерт дуа виолина и гитара - Емина Смоловић и Душан Ерак на затварању догађаја.

Такође, од ове године додељује се и новчана награда лауреату такмичења из Солфеђа. 

На страници научног скупа и такмичења врши се пријава и ту се могу наћи све остале информације.

Рок за пријаву сажетака је 15. новембар 2024. године.

Рок за пријаву на такмичење је 20. новембар 2024. године.

 

Задовољство нам је да вас позовемо да, у понедељак, 04. новембра 2024. године, у 19.00 часова, у Универзитетској галерији у Крагујевцу, присуствујете отварању изложбе пројеката студената III и IV године студијског програма Унутрашња архитектура - Рефлексије. 

,,Синтезни приказ педагошког, уметничког и истраживачког рада под називом Рефлексије, реализован је у сарадњи са Апатинском пиваром, на студијском програму Унутрашња архитектура, Филолошко-уметничког факултета током школске 2023/2024. године. Пројекат је конципиран кроз три истраживачке линије – поетика, простор и материјал. Поетско полазиште пројекта је опус Светлосне форме југословенског вајара Војина Бакића. Просторно полазиште пројекта представља анализа спомен-паркова у оквиру којих су скулптралне форме Војина Бакића реализоване, са посебним освртом на везу између спомен-парка Шумарице (Крагујевац) и спомен-парка Дотршчина (Загреб). Као обједињујући сегмент рада уводи се материјал – алумиијумске лименке које се разматрају кроз аспект рециклаже материјала и његове пренамене у основни материјал за реализацију просторних интервенција на подручју спомен-парка "Шумарице". "


Студенти: Николина Миловановић, Тијана Јелић, Маша Живковић, Нина Стојковић, Анђела Кнежевић, Јована Суљевић, Лука Шимшић, Марија Радисављевић, Матија Павловић, Стефан Марковић, Тијана Балевић, Аница Симовић, Марта Милојевић, Невена Прековић, Сара Стојановић, Софија Владетић, Лука Рилак, Кристина Васић, Анастасија Петровић


Менторке: др Бојана Пашајлић и мрс Наталија Богдановић.
Пројекат настао на предмету Ефемерна архитектура и Еколошка архитектура, у сарадњи са Апатинском пиваром, у академској 2023/2024. години.

 

Добро дошли!

 Плакат

Спомен–парк ,,Крагујевачки октобар” организује традиционалне Октобарске манифестације више деценија у знак сећања на жртве крагујевачке трагедије.

Овогодишњи програм у оквиру 50. музичке манифестације ,,Октобру хододарје – ОКТОХ” завршава се у уторак 29. октобра од 20.00 часова у Првој крагујевачкој гимназији на коме ће наступити ученици Музичке школе "Др Милоје Милојевић" и студенти Одсека за музичку уметност Филолошког-уметничког факултета.

Улаз је бесплатан.

Добро дошли!

Artboard 5

У петак и суботу, 25. и 26. октобра 2024. године, на Филолошко-уметничком факултету, одржаће се XIХ међународни научни скуп Српски језик, књижевност, уметност!

Традиционални међународни скуп у организацији Филолошко-уметничког факултета биће отворен 25. октобра у Свечаној Сали Универзитета у Крагујевцу.

Ове године научни скуп има четири тематске целине: лингвистичку, књижевно-антрополошку и две уметничке: теорија музике и примењена ликовна уметност.

Програм скупа