Др Драган Бошковић, редовни професор Катедре за српску књижевност Филолошко-уметничког факултета, добитник је престижне Награде „Сретен Марић” за најбољу есејистичку књигу из области књижевности и филозофије за 2023. и 2024. годину.
Ову награду додељују Библиотека Матице српске и Општина Косјерић, а проф. Бошковић ју је добио за своју књигу „Фрагменти о рукама и остале манифестације”, објављену у издању Службеног гласника (Београд, 2022).
Жири у саставу Катарина Марић Леобарди, Радован Поповић и Гојко Тешић(председник) једногласно је донео одлуку о додели ове престижне награде.
Награда носи име једног од најистакнутијих српских есејиста и преводилаца, Сретена Марића (1903–1992), и додељује се сваке друге године.
Свечано уручење награде биће одржано у септембру у Библиотеци Матице српске у Новом Саду.
Честитамо професору Бошковићу на овом значајном признању које представља вредан допринос српској књижевности и научној заједници нашег факултета.
Почетком јуна, проф. Јелена В. Атанасијевић, редовна професорка Катедре за унутрашњу архитектуру Филолошко-уметничког факултета и проректорка Универзитета у Крагујевцу, посетила је Националну академију ликовних уметности у Бугарској. Током своје посете, састала се са студентима и члановима факултета са Факултета примењених уметности и дизајна.
Проф. Атанасијевић срдачно су дочекали проф. др Арсен Минков и проф. др Мања Вапцарова, који су јој представили рад Института за примену уметност и дизајн. Такође је имала прилику да присуствује студентским конференцијама и презентацијама.
Проф. Атанасијевић је изразила дивљење према изузетној посвећености предавача и запаженим креативним достигнућима студената.
XVII Научни скуп младих филолога Србије, под насловом Савремена проучавања језика и књижевности, биће одржан у онлајн формату 22. јуна 2025. године (недеља). Ова конференција представља наставак традиције започете 2009. године, са идејом да се пружи подршка младим истраживачима у области филологије – језика, књижевности и културе.
По одлуци Матичног научног одбора за језик и књижевност Министарства просвете, науке и технолошког развоја, зборник радова са конференције носи статус „тематског зборника националног значаја (М45)”, што потврђује његов научни кредибилитет и значај у академској заједници.
Скуп окупља младе филологе, а радови који се презентују сведоче о озбиљном истраживачком приступу, актуелности тема и снажној мотивацији нове генерације научника. Учесници ранијих скупова данас су етаблирани научници који активно учествују на водећим националним и међународним конференцијама.
Место одржавања: онлајн, путем виртуелне конференцијске платформе.
Приступни линкови ка отварању скупа и ка сесијама биће објављени на страници скупа.
Позивамо све заинтересоване да прате скуп и подрже младе научнике у њиховим првим корацима на академском путу.
Доц. др Јасмина Ћирић, доцент на Катедри за општеобразовне предмете Одсека за примењену и ликовну уметност Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, добитница је престижне међународне награде PROFFORMANCE International Higher Education Teacher Award 2025 у категорији Inclusion and Diversity (инклузија и разноликост), као представник Србије (National Award for Serbia). Награду додељује Директорат за Еразмус+ и интернационализацију високог образовања.
Од укупно 161 пријављеног пројекта из партнерских земаља Европске уније изабрано је 12 најуспешнијих, при чему предмет Симболи у уметности, који доц. др Ћирић изводи од 2019. године у оквиру мастер академских студија ликовне уметности, представља једини награђени пројекат из Републике Србије за 2024/25.
Предмет Симболи у уметности издваја се интердисциплинарним и инклузивним приступом, усмереним на упознавање студената са пореклом и трансформацијом симбола у различитим културама и уметничким контекстима, кроз широк временски распон – од праисторије до модерног доба.
Од маја 2025. предмет је уврштен у европску базу изврсности у настави (Teaching Excellence Database).
Више информација доступно је на званичној страници: https://profformance.eu/en/teacher-power-higher-education-policy-in-action-with-profformance
© 2025 Филолошко-уметнички факултет