Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Задовољство нам је да вас позовемо да, у понедељак, 04. новембра 2024. године, у 19.00 часова, у Универзитетској галерији у Крагујевцу, присуствујете отварању изложбе пројеката студената III и IV године студијског програма Унутрашња архитектура - Рефлексије. 

,,Синтезни приказ педагошког, уметничког и истраживачког рада под називом Рефлексије, реализован је у сарадњи са Апатинском пиваром, на студијском програму Унутрашња архитектура, Филолошко-уметничког факултета током школске 2023/2024. године. Пројекат је конципиран кроз три истраживачке линије – поетика, простор и материјал. Поетско полазиште пројекта је опус Светлосне форме југословенског вајара Војина Бакића. Просторно полазиште пројекта представља анализа спомен-паркова у оквиру којих су скулптралне форме Војина Бакића реализоване, са посебним освртом на везу између спомен-парка Шумарице (Крагујевац) и спомен-парка Дотршчина (Загреб). Као обједињујући сегмент рада уводи се материјал – алумиијумске лименке које се разматрају кроз аспект рециклаже материјала и његове пренамене у основни материјал за реализацију просторних интервенција на подручју спомен-парка "Шумарице". "


Студенти: Николина Миловановић, Тијана Јелић, Маша Живковић, Нина Стојковић, Анђела Кнежевић, Јована Суљевић, Лука Шимшић, Марија Радисављевић, Матија Павловић, Стефан Марковић, Тијана Балевић, Аница Симовић, Марта Милојевић, Невена Прековић, Сара Стојановић, Софија Владетић, Лука Рилак, Кристина Васић, Анастасија Петровић


Менторке: др Бојана Пашајлић и мрс Наталија Богдановић.
Пројекат настао на предмету Ефемерна архитектура и Еколошка архитектура, у сарадњи са Апатинском пиваром, у академској 2023/2024. години.

 

Добро дошли!

 Плакат

Задовољство нам је да вас позовемо да посетите изложбу цртежа студената Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу која је изложена у Кући Ђуре Јакшића од 16. октобра 2024. године. 

,,Селектовани радови су у комбинованим цртачким техникама, завидне ликовности и вештине, као и професионалног приступа и истраживања на папиру, у класичним медијима до експерименталних и концептуалних поступака, па све до дигиталних решења."

Заинтересовани изложбу могу погледати до 4. новембра 2024. године.  

Улаз је бесплатан!

Добро дошли!

Каталог

Др ум. Мишо Филиповац, ванр. проф. на Катедри за ликовну уметност, одржаће предавање по позиву у среду 23. октобра у 14 часова, у Мултимедијалној сали  Универзитета у Нишу, у оквиру претећег програма пројекта/изложбе „Мали формат 2024“, а поводом обележавања дана Факултета уметности у Нишу.  Филиповац се педагошким и излагачким радом бави преко 15 година. Делује искључиво у домену цртежа. Младим ствараоцима ће покушати да приближи искуство и пут скицен блока, индивидуалног приступа и размишљања кроз цртање, све до галеријског простора, публике и критике, признања и награда.

Filipovac 870x600

Са задовољством саопштавамо да је Катарина Недељковић, доцент на Катедри за ликовне уметности Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу,  успешно прошла селекцију за излагање у галерији Heike Arndt Kettinge  у Данској, у оквиру на овогодишње SCOUT 2024 изложбе. Ова изложба истражује нове уметничке правце и позива посетиоце да кроз одабрана дела размисле о савременом времену и људској природи. 

Доц. Недељковић једна је од само 25 излагача из 18 земаља, а притом и једини представник из Србије, што представља високо признање за њен уметнички рад.

Честитамо на овом изванредном достигнућу!

 

Inside Scout 2024 25 Flyer 1

 

Event Banner Scout Kettinge 2024 25

На 67. Октобарском салону који је свечано отворен 10. октобра у Народном музеју у Шапцу, жири Салона који је био у саставу др Оливер Томић, историчар уметности (председник жирија) и мр Катарина Зарић, професорка графике на ФЛУ у Београду, доделио је редовној професорки мр Милици Антонијевић, са Kатедре за  ликовну уметност ФИЛУМ-а, награду у категорији графика за Воде заборава у техници високе штампе, у конкуренцији од 65 радова. Осим ове, додељене су и награде у категорији сликарство, скулптура и Игор Белохлавек за млађе ауторе.

Селекцију је чинило 50 аутора по позиву који су награђивани на последњих двадесет салона. Ове године обележено је 70 година Салона ( 1954 – 2024.) и 90 година Народног музеја у Шапцу.


У образложењу жирија се између осталог наводи:
...“Обично се под графиком подразумева дело мањег формата, најчешће на папиру, којим је лако руковати, али ово је рад сасвим другачијег типа. Пре свега, одликује се монументалношћу у рангу великих уља на платну или таписерија...“ Ова иманентна флуидност намене и материјала назначена је и у наслову дела. Милица Антонијевић је, при томе, у његовој реализацији паралелно користила апстракцију и фигурацију, а истовремено остварила идеалан спој силуете са дочараном текстуром ( крљушти, таласи, влакна)"

 

Честитамо професорки Антонијевић на постигнутом успеху.

IMG 20241020 191221