Др ум. Мишо Филиповац, ванр. проф. на Катедри за ликовну уметност, одржаће предавање по позиву у среду 23. октобра у 14 часова, у Мултимедијалној сали Универзитета у Нишу, у оквиру претећег програма пројекта/изложбе „Мали формат 2024“, а поводом обележавања дана Факултета уметности у Нишу. Филиповац се педагошким и излагачким радом бави преко 15 година. Делује искључиво у домену цртежа. Младим ствараоцима ће покушати да приближи искуство и пут скицен блока, индивидуалног приступа и размишљања кроз цртање, све до галеријског простора, публике и критике, признања и награда.
На 67. Октобарском салону који је свечано отворен 10. октобра у Народном музеју у Шапцу, жири Салона који је био у саставу др Оливер Томић, историчар уметности (председник жирија) и мр Катарина Зарић, професорка графике на ФЛУ у Београду, доделио је редовној професорки мр Милици Антонијевић, са Kатедре за ликовну уметност ФИЛУМ-а, награду у категорији графика за Воде заборава у техници високе штампе, у конкуренцији од 65 радова. Осим ове, додељене су и награде у категорији сликарство, скулптура и Игор Белохлавек за млађе ауторе.
Селекцију је чинило 50 аутора по позиву који су награђивани на последњих двадесет салона. Ове године обележено је 70 година Салона ( 1954 – 2024.) и 90 година Народног музеја у Шапцу.
У образложењу жирија се између осталог наводи:
...“Обично се под графиком подразумева дело мањег формата, најчешће на папиру, којим је лако руковати, али ово је рад сасвим другачијег типа. Пре свега, одликује се монументалношћу у рангу великих уља на платну или таписерија...“ Ова иманентна флуидност намене и материјала назначена је и у наслову дела. Милица Антонијевић је, при томе, у његовој реализацији паралелно користила апстракцију и фигурацију, а истовремено остварила идеалан спој силуете са дочараном текстуром ( крљушти, таласи, влакна)"
Честитамо професорки Антонијевић на постигнутом успеху.
Позивамо вас на отварање изложбе графика „Сећања нас воде тамо где треба да идемо“ Александре Ивановић, студенткиње ФИЛУМ-а, које ће се одржати у понедељак 14. октобра 2024. године у Галерији Арт у Крагујевцу (улица Др Илије Коловића број 25), од 19 часова. Овом изложбом Александра Ивановић завршава мастер академске студије Ликовних уметности, модул Графика.
Заинтересовани ће изложбу моћи да виде у уторак 15. октобра, од 9 до 20 часова.
Добро дошли!
У оквиру обележавања дана Факултета уметности у Нишу, Департман за ликовне уметности заједно са Факултетом и ове године реализује изложбу студентских радова Мали формат са циљем успостављања континуиране излагачке праксе и сарадње са Факултетима/Академијама уметности, институцијама културе, колегама и студентима.
Изложба студентских радова Мали формат, која ће бити приказана, у понедељак 14. октобра, од 18 часова у Галерији Универзитета, Универзитетске библиотеке “Никола Тесла” и у Мултимедијалној сали Универзитета, истиче значај технике Цртежа и радова који линијом излазе у поље проширених могућности. Укључује како класичне цртаће технике тако и истраживачке експерименталне радове малог формата који проширују изражајне могућности цртежа на папиру.
На позив за учешће у овој манифестацији одазвао се и Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу.
Изложба обухвата преко 150 студената излагача и око тридесет професора и ментора. Нишкој публици биће приказано преко 250 радова.
У току трајање изложбе предвиђени су пратећи програми: предавање: „Мали формат као начин свакодневног промишљања“, др ум. Мишо Филиповац, ванр. профeсор са Филолошко-уметничког факултета, затим концерти студената са Департмана за музичке уметности, ФУ у Нишу, као и вођење кроз изложбу у сарадњи са студентим излагачима.
Изложба за све посетиоце отворена је до 25. октобра 2024. године.
Др ум. Мишо Филиповац, ванредни професор на Катедри за ликовне уметности, учествује на III Бијеналу ЕКОЛИБРИЈУМ, по позиву кустоса и организатора. Изложба окупља ауторе посвећене мотиву животиња, које обрађују као личну инспирацију. Изложба је отворена 10. септембра и траје до 24. 9. 2024. године, у салону Куће Краља Петра I, Београд.
Ванредни професор др ум. Мишо Филиповац излаже и на Јесењој изложби УЛУС-а под називом ,,5+: Преко граница изванредности". Филиповац се представља са два нова рада Час анатомије и Час аутономије, из нове продукције радова Аутономија стања 2024.
Удружење ликовних уметника Србије (УЛУС) отвара Јесењу изложбу „5+: Преко граница изванредности“, у четвртак, 26. септембра у Уметничком павиљону ,,Цвијета Зузорић” са почетком у 19 часова.
5+: Преко граница изванредности истражује концепт „5+“ у контексту који изазива традиционалне појмове изванредности. Постављена у окружењу далеком од конвенционалних стандарда, изложба се бави темама преживљавања, отпорности и онога што остаје када се превазиђу традиционалне мере успеха. Ова изложба долази након пет година покушаја стварања инфраструктурних промена у оквиру УЛУС-а, што додаје контекстуалне рефлексије и приступ темама које су у фокусу изложбе.
© 2024 Филолошко-уметнички факултет