На овогодишњој, 59. Смотри уметности ,,Мермер и звуци" у Аранђеловцу, редовна професорка мр Милица Антонијевић представилa се самосталном изложбом ,,Вода заборава/Вода сећања", графике и радовa на папиру.
Изложба је реализована у Галерији ,,Александар Алек Ђоновић", а на позив овогодишње селекторке Јасне Јелић Обрадовић.
Изложба је трајала у периоду од 16.08.до 31.08.2024.године.
У Културном центру Зрењанина отворена је изложба ванредног професора др ум. Миша Филиповца под називом ,,Highlights Section”. Изложба садржи 30 радова, слика и цртежа на папиру и платну, насталих у периоду 2020-2023. Реч је о ликовној целини и пројекту THE WOODEN KINGDOM и ,,Гласови у кући" насталим у последњем опусу стварања који нас води кроз интригантан свет јелена истражујући њихово природно станиште, али и имагинацију хибридног контекста. Наводи се да ову серију радова треба посматрати као причу о човеку, испричану али недоречену. Целина се може посматрати путем више равни која помоћу ликовности говори о природном и урбаном окружењу, екологији у контексту људских наратива, општих полемика и драматуршких заплета.
Најава изложбе и разговор са аутором на Радио Београд 2 доступни су на линку: https://www.rts.rs/radio/radio-beograd-2/5497049/najava-kulturnih-dogadjaja.html
Сви заинтересовани ће моћи изложбу погледати до 3. септембра 2024. године.
Ванредни професор др ум. Мишо Филиповац излаже на групној тематској изложби УЛУС-а, под називом ОРГАНИЗАМ у уметничком павиљону Цвијета Зузорић у Београду. Изложба је осмишљена према идејној концепцији и окупља радове 57 уметника.
Кустоскиње су позвале уметнике/це да истраже концепт организма у најширем смислу, разматрајући његове тајне, сврху, начине функционисања и особености. Питања о генетски модификованим организмима, дигиталним организмима, као и равнотежи између природе и вештачких створења, отварају простор за дубље промишљање и уметничку рефлексију.
Отварање изложбе ће се одржати у четвртак, 27. 6. 2024. године, с почетком у 19 часова. Изложба ће трајати до 26. 7. 2024. године, пружајући вам прилику да уживате у уметничким интерпретацијама на тему ОРГАНИЗМА.
Добро дошли!
Задовољство нам је да вас позовемо на изложбу студентских радова која ће се одржати Студентском културном центру Крагујевац, у уторак 25. јуна, од 20 сати.
У Галерији СКЦ-а имаћете прилику да погледате изложбу под називом КЛИКЕР|CLICKER, чији су аутори студенти III године на студијском програму Графички дизајн: Александра Миловановић, Ана Јовановић, Даница Денић, Мина Радовић, Магдалена Тијанић, Милена Кадић, Маша Могић, Емилија Николчевић, Ивона Савовић, Кристина Агатоновић, Милица Премовић, Илија Лазић
У Контакт галерији СКЦ-а биће изложена изложба под називом НИТИ чије су ауторке студенткиње IV године Графичког дизајна: Ивона Радовановић, Катарина Аксић, Јелена Талевска, Наташа Пумпаловић
Уметнички пројекти Кликер|Clicker и Нити реализовани су у оквиру редовне наставе на предметима Графичке комуникације 1 и Графичке комуникације 2 код ванредне професорке мр Ирене Кнежевић, асистенткиње Јелене Петровић Томашевић и сарадница Сузане Васић и Драгице Петковић.
О изложби:
,,КЛИКЕР|CLICKER у средиште поставља уметнике/ствараоце изложене, подложне, сензибилне, рањиве. Друштвено окружење у ком стварају је уједно и стимилативно и инхибирајуће, усаглашено и противуречно, охрабрујуће и спутавајуће. Аутори су препознали одређене обрасце понашања појединаца који својим предрасудама, негативним коментарима и непознавањем креативног процеса, свесно или несвесно утичу на уметничко биће. А то уметничко биће се буни против сваког укалупљивања, стереотипног коментарисања и непоштовања или умањивања њиховог рада. Бунт је каналисан визуелним дискурсом и даје посматрачу увид у спољашњи и у унутрашњи свет уметника. […]
У Нитима уметник је стваралац али и посматрач, и интеракција та два дела уметничког бића резултира ангажованим приступом у репрезентацији одређених проблема виртуелног света. Нити се умножавају, укрштају, повезују чинећи сложену и на тренутке замршену структуру. То повезивање свеприсутно на друштвеним мрежама, наизглед корисно, често може бити варљиво и непоуздано. […] Јасно и графички прецизно, кроз симболе, емотиконе, плакате, уметнице апострофирају утицај садржаја који се пласира на интернет платформама. Комуникација је двосмерна, појединац пласира и прима садржај чиме се његово деловање грана и проширује. Уколико комуникацију дефинишемо као „процес којим се мења систем другим системом“, ауторке својим визуелним „системом“ свакако настоје да промене „систем“ посматрача, и позивају га на заузимање критичке позиције кад следећи пут закорачи у дигитални простор." (Ирена Кнежевић)
Добро дошли!
© 2024 Филолошко-уметнички факултет