Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Изложба остварења професора ФИЛУМ-а Небојше Савовића Неса, Видана Папића, Милице Антонијевић, Владимира Ранковића и Бојана Оташевића одржана је у Пули, у Галерији Српског културног центра у Истри, у периоду од 1. до 23. септембра. Организатор изложбе био је Српски културни центар у Истри на челу са господином Миланом Рашулом. Пројекат је суфинансиран средствима Управног одјела за културу Града Пуле и Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу.
На дан отварања изложбе, госте из Крагујевца је у пулској Комуналној палачи угостио заменик градоначелника Града Пуле Бруно Черњул:

„Добродошли у Пулу. Дјелатност којом се бавите промиче културу. Весели ме што ћете излагати своје радове у Српском културном центру у Пули и што ће их грађани Пуле и посјетитељи овај мјесец моћи разгледати. Са српском националном мањином која дјелује у нашем граду развили смо одличан однос и Истра је тиме богатија“, истакао је том приликом господин Черњул.


Отварању изложбе је, у име Града Пуле, присуствовао градоначелник Филип Зоричић. „Пула је град широког срца и широких руку. Гајимо лијепе односе са српском националном мањином и Српским културним центром. Умјетност је та која је увијек изнад свега, она лијечи и спаја“, рекао је господин Зоричић у својој поздравној речи. Све присутне, а посебно госте из Крагујевца, у име генералног конзулата Републике Србије у Ријеци поздравио је генерални конзул Горан Петровић. Честитао је ауторима на изложби, а господину Рашули, Српском културном центру и свим активистима Центра на бројним програмима и активностима које организују.
У име аутора, Владимир Ранковић је представио професоре Филолошко-уметничког факултета и захвалио се Српском културном центру и Граду Пули.
Након Пуле поставка ће бити приказана у још неколико галеријских простора у Хрватској, Словенији и Италији.

Каталог

02 Otvaranje 1  

03 Otvaranje 2

05 Postavka 2

08 Postavka 5

07 Postavka 4

01 Sa zamenikom gradonacelnika

 

Центар за промоцију науке и Министарство науке, технолошког развоја и иновација, ове године по први пут расписују Јавни позив за финансирање пројеката грађанских научних истраживања.
Позивамо вас да присуствујете промоцији посвећеној овом позиву, која ће се одржати у Универзитетској библиотеци у Крагујевцу, у уторак 26. септембра, са почетком од 12.00 сати.
Више о самом позиву можете сазнати путем линка.

Грађанска научна истраживања (енг. citizen science) представљају научноистраживачки, партиципативни метод, којим се јавност укључује у процес научних истраживања и омогућава грађанима који нису научници у датој области да науци активно доприносе користећи своје знање, алате и ресурсе.

Оваква научна истраживања покривају различите дисциплине и теме, и укључују учеснике различитих нивоа стручности. Овај метод пружа могућност за прикупљање обимних података са широких географских простора, истраживање сложених тема и демократизацију научног истраживања.

Грађанска научна истраживања пружају бројне могућности, укључујући масовно прикупљање података у различитим и широким географским областима и временским периодима, унапређење истраживачких капацитета ангажовањем широког спектра волонтера, већу ефикасност кроз учешће грађана и ширење обима истраживања изван традиционалних истраживачких институција. Овакав тип истраживања активно укључује јавност, промовише научну писменост и негује осећај заједништва.

Грађанска научна истраживања су интегрисана у научне политике Европске уније, као и у национални законодавствени оквир, кроз Стратегију научног и технолошког развоја Републике Србије за период од 2021. до 2025. године „Моћ знања“.

 

Агенда

Screenshot 59

Задовољство нам је да вас позовемо на концерт Вече вокалне камерне музике композитора Милорада Маринковића, који ће се одржати у понедељак 25. септембра 2023. године, у Кући Ђуре Јакшића од 19 часова. 

На концерту ће наступити Мина Марковић, сопран, Маја Мијатовић, мецоспран, флаутиста Александар Ружичић и пијанисти Душан Марковић и Јована Радовановић.

Улаз је бесплатан.

Добро дошли!

VVKM MMs page 0001

И ове академске 2023/2024. године, Центар за студије сећања при Универзитету у Крагујевцу, као и две претходне године, успешно организује курсеве у оквиру програма Студија Холокауста. Полазници курсева у претходној академској години препознали су значај ових студија и прилику да допуне, прошире своја знања из разних области које су понуђени курсеви пружили – о томе сведочи велико интересовање и постигнућа :

  • 166 положених испита
  • Велики броја слушалаца из академског и јавног сектора
  • Јавна и комеморативна предавања предавача и полазника – СКЦ, Музеј 21. октобар, Универзитетска галерија
  • Пројекција филмова о Холокаусту
  • Манифестација  Дани јеврејске културе
  • Два зборника радова полазника курсева
  • Тематски део о Холокаусту у часопису од националног значајa

ЦЕНТАР ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА (ЦСС) при Универзитету у Крагујевцу основан је 2020. године с циљем да окупи и понуди интердисциплинарну и мултидисциплинарну платформу за истраживаче који раде на пољу културног памћења у најширем смислу.

Интернационална организација с центром у Сједињеним Америчким Државама, Claims Conferenceодобрила је финансијску подршку да  се по први пут у Србији покрену Студије Холокауста при Универзитету у Крагујевцу. Студије Холокауста осмишљене су с циљем да се студенти различитих профила, пре свега друштвено-хуманистичких наука заинтересују да се упознају с историјским контекстом који је претходио и за директну последицу имао Холокауст. Предавања из програма Студија Холокауста покривају најразличитије области: књижевност, уметност, културу сећања, јеврејску културу, историју, права итд. Овако конципиране студије постоје као такве први пут у Србији од 2021. године, а од несумњивог је значаја што се оне покрећу у Крагујевцу јер оваквом делатношћу Крагујевац се са својом историјом двадесетог века мапира као место сећања.

Позивамо студенте различитих профила основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Крагујевцу да у академској 2023/2024. години искористе ову значајну прилику и да у организацији ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА похађају бесплатне курсеве у оквиру Студија Холокауста. Предавања се одржавају у просторијама Универзитета у Крагујевцу, а за студенте који нису у могућности да физички присуствују, омогућен је онлајн приступ предавањима.

Студентима који буду похађали курсеве, остварени резултати ће сходно  правилнику о вредновању ваннаставних активности студената (https://www.kg.ac.rs/Docs/Pravilnik%20o%20vrednovanju%20vannastavnih%20aktivnosti%20studenata.pdf) бити унети у додатку дипломи под ознаком ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА. Студенти добијају сертификате Центра о одслушаним/положеним испитима, тј. курсевима на крају сваког семестра.

Сви заинтересовани студенти могу да се пријаве за курсеве преко google упитника. Студенти се могу пријавити на све курсеве који их интересују – нема ограничења у броју, али молимо све заинтересоване да се пријаве за курсеве које ће и слушати како бисмо оптимално организовали наставу.

Линк за пријаву: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd2OVBeacV11dJn3e1UlCvD3681CpTOapjMjILOrs9mGxBBNg/viewform?usp=sf_link

ВАЖНО:  Курсеви почињу током октобра месеца – курс Увод у Холокауст почиње 27. 09. 2023. Пријављени полазници биће обавештени преко мејла о распореду предавања.

За сва питања можете нам се обратити мејлом на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. Заинтересовани могу добити и силабусе у пуној верзији.

Предавања за зимски семестар почињу у интервалу од прве недеље до треће недеље октобра месеца – могуће је и накнадно пријављивање.